Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βινς Χάντερ, η ΑΕΚ πέτυχε την πέμπτη νίκη της στο Basketball Champions League, επικρατώντας της Λιετκαμπέλις 65-59, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης δυσκολεύτηκαν αρκετά, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Οι απουσίες των Σάκοτα, Μέις, Καββαδά και Ξανθόπουλου ήταν φανερές. Ωστόσο, η λύση βρέθηκε. Οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά κατάφεραν χάρη στην πολύτιμη βοήθεια του Χάντερ που ήταν κυριολεκτικά παντού, να γυρίσουν το παιχνίδι κόντρα στους Λιθουανούς και να φύγουν από το ΟΑΚΑ με το ροζ φύλλο αγώνα. Μωραΐτης και Λαρεντζάκης βοήθησαν επίσης πολύ. Ο Μάβρα, απ’ την μεριά των φιλοξενούμενων μέτρησε 10 πόντους.

Το ματς

Η Ένωση ξεκίνησε έχοντας στο παρκέ τους Μωραΐτη, Σαντ-Ρος, Γιαννόπουλο, Ματσιούλις και Χάντερ.

Η Λιετκαμπέλις ήταν αυτή που άρχισε να πιέζει πρώτη και κυρίως τον Μωραΐτη. Η ΑΕΚ όμως δεν το άφησε έτσι, βρήκε ρυθμό και πέτυχε νταμπλ σκορ (14-7) χωρίς μάλιστα να εντυπωσιάσει στην επίθεση. Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι προσαρμόζονταν όλο και περισσότερο στο παιχνίδι. Με πολύ καλή άμυνα και αναγκάζοντας τους Λιθουανούς σε αρκετά λάθη έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 17-13.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο και προηγήθηκαν για πρώτη φορά μετά το πρώτο δίλεπτο χάρη στο εύστοχο τρίποντο του Σίμας Γιασάιτς (19-22). Απάντηση από την ΑΕΚ, με τον ίδιο τρόπο. Τρίποντο δηλαδή, από τον Μωραΐτη που την έβαλε μπροστά (28-26). Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να γράφει το ισόπαλο 31-31.

Οι “κιτρινόμαυροι” στη δεύτερη περίοδο αντιμετώπιζαν σημαντικά προβλήματα με τα  ριμπάουντ αλλά και τα σουτ. Χαρακτηριστικό ήταν το 9/29 σουτ που είχαν ως εκείνη τη στιγμή στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα, στο πρώτο ημίχρονο σημείωσαν 7/18 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 11/14 βολές, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη και 4 κλεψίματα.

Η Λιετκαμπέλις απ’ την μεριά της, στα 20 αυτά λεπτά είχε 9/16 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/9 βολές, 17 ριμπάουντ , 6 ασίστ και 8 λάθη.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με καλάθι του Γιαννόπουλου (34-34). Στη συνέχεια πρωταγωνιστές ήταν οι παίκτες της Λιετκαμπέλις και κυρίως ο Κουλμπιέτις, ο οποίος έβαλε δύσκολα στην άμυνα της ΑΕΚ. O Λιθουανός, στην αρχή σκόραρε πίσω από τα 6,75μ (38-41), μετά με βολές (38-43) και αργότερα με νέο καλάθι για το +6 και το 45-51. Από μεριάς ΑΕΚ, οι μόνοι που προσπαθούσαν να σώσουν την παρτίδα ήταν οι Λαρεντζάκης και Χάντερ. Οι ομάδες πήγαν στους πάγκους με το 47-51, σκορ περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους “κιτρινόμαυρους” να παλεύουν πρώτα κόντρα στον κακό τους εαυτό και μετά κόντρα στους Λιθουανούς. Τα προβλήματα  τους ήταν φανερά τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Mε λάθη, χωρίς ρυθμό και αστοχίες ακόμα και από τη γραμμή των βολών, κατάφεραν σιγά σιγά να κλείσουν τη διαφορά (52-54). Τρία λεπτά πριν το φινάλε, ο Χάντερ ήρθε σαν από μηχανής Θεός και με φόλοου έβαλε μπροστά την Ένωση (56-54). Το 59-55 έγινε απ’ το χέρι του ίδιου παίκτη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι γηπεδούχοι με υποδειγματική άμυνα, αυτό που δεν έκαναν τόση ώρα, και με μπροστάρη τον Αμερικάνο πάουερ φόργουορντ έφτασαν στο τελικό 65-59.

Με τη νίκη αυτή, η ΑΕΚ σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του Group C, της διοργάνωσης. Η Λιετκαμπέλις πάλι, βρίσκεται στην πέμπτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 31-31, 47-51, 65-59