Η Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση υποδέχτηκε την ομάδα της ΑΕΚ στο πλαίσιο των αγώνων του Basketball Champions League, με τους να επικρατούν με 77-73.

Κορυφαίος για την ομάδα της Γερμανίας ήταν ο Ταϊρίς Ράις με 13 πόντους. Όσο για την “Ένωση” ο Ντούσαν Σάκοτα ξεχώρισε με 15 πόντους.

Πολύ ωραίο ματς από την αρχή με τις δύο ομάδες να κάνουν πολύ ωραίο παιχνίδι. Η ΑΕΚ κατάφερε να προβάλλει σημαντική αντίσταση και στον πόντο να κλείσει την πρώτη περίοδο με προβάδισμα (19-20). Βέβαια η Μπάμπεργκ δεν άφηνε την αναμέτρηση να κυλήσει με τους όρους των αντιπάλων της. Με πολύ ωραίες επιθέσεις και σκληρά μαρκαρίσματα, από αμφότερους τους αντιπάλους, το ημίχρονο δεν ανέδειξε νικητή αφού ολοκληρώθηκε με ισοπαλία και 39-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η… μάχη συνεχίστηκε. Η μία ομάδα ακολουθούσε την άλλη στο σκοράρισμα και μέχρι το τελευταίο λεπτό η ισοπαλία φαινόταν και πάλι πιθανή. Όμως ο Αλεξάντερ Κλιφ ευστοχώντας σε 1/2 βολές ολοκλήρωσε την περίοδο με 56-55. Τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν… αγχωτικά. Οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν στα “ίσα” και έπαιξαν σκληρά. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι δύο πόντοι διαφορά έκαναν το υπόλοιπο του αγώνα, σωστό… θρίλερ. Όμως με κερδισμένο φάουλ του Όγκουστιν Ρούμπιν ο οποίος ευστόχησε στις βολές, γράφτηκε το τελικό 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-39, 56-55, 77-73