Τέρμα στο αήττητο της Καρσίγιακα έβαλε η Τόφας του Δημήτρη Πρίφτη, επικρατώντας εκτός έδρας με 83-72 για την τέταρτη αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.

Την τρίτη της νίκη σε τέσσερις αγώνες στην τουρκική Λίγκα σημείωσε η Τόφας. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη νίκησε με 83-72 στην έδρα της Καρσίγιακα, “σπάζοντας”, μάλιστα, το αήττητο της ομάδας της Σμύρνης.

Από το ξεκίνημα του αγώνα, η Τόφας είχε τον έλεγχο, αποκτώντας και διψήφια διαφορά έως 18 πόντους (23-41) στη δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι, όμως, αντέδρασαν και με αντιπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο μείωσαν σε 68-72 στο 38’με τον ΜακΚόλουμ, με την ομάδα του Πρίφτη, πάντως, να έχει στο τέλος καθαρό μυαλό και να κρατάει τη νίκη, “σκαρφαλώνοντας” στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γκρέι με 32 πόντους, με τον Μακιντάιρ να ακολουθεί με 18 πόντους. Από τους γηπεδούχους, ο ΜακΚόλουμ έβαλε 24 πόντους και ακολούθησε με 16 ο Μάρκους Μπράουν.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 28-41, 49-62, 72-83