Η Τουρκ Τέλεκομ ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, όμως η Φενέρμπαχτσε ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο και με ηγέτη τον Λορένζο Μπράουν (16π, 6ασ) έφτασε στη νίκη με 82-81, λίγο πριν από την διαβολοβδομάδα της Euroleague.

Η Φενέρμπαχτσε… δεινοπάθησε στην Άγκυρα, κόντρα στην Τουρκ Τέλεκομ, όμως στο τέλος κατάφερε να πάρει αυτό που θέλει, λίγο πριν από τα παιχνίδια με Μπασκόνια (εντός) ΚΑΙ Ρεάλ Μαδρίτης (εκτός) για την «διαβολοβδομάδα της Euroleague.

Οι παίκτες του Ιγκόρ Κοκόσκοφ βρίσκονταν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (42-36), ενώ τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα στο 24′, όταν αποβλήθηκε ο Γιαν Βέσελι, λόγω διαμαρτυριών. Κάπου εκεί όμως, οι Λορένζο Μπράουν και Τζάρελ Έντι ανέλαβαν δράση και κατάφεραν να οδηγήσουν την ομάδα τους στην ανατροπή.

Η Τουρκ Τέλεκομ βρέθηκε να προηγείται, 45” για το τέλος, χάρη σε τρίποντο του Τάιλερ Ένις (81-79), όμως ο Μπράουν απάντησε με δική του… βόμβα στα 26” για το τέλος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι είχαν μια τελευταία ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, όμως το τρίποντο του Ένις στο τέλος δεν βρήκε στόχο, με τη Φενέρ να παίρνει τη νίκη.

Ο Λορένζο Μπράουν με 16 πόντους και 6 ασίστ ήταν ο ηγέτης των νικητών, έχοντας βοήθειες από τον Τζάρελ Έντι (14π, 7ρ), αλλά και τους Πιερ (11π, 4ρ) και Ντίξον (10π, 5ρ, 4ασ). Από την Τουρκ Τέλεκομ ξεχώρισαν οι Ντέκερ (20π, 8ρ, 4ασ), Ουίλτζερ (18π, 3ρ) και Ένις (16π), όμς δεν ήταν αρκετοί για να οδηγήσουν στη νίκη την ομάδα τους.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 42-36, 60-62, 81-82.