Η Πριενάι είχε σε τρομερή κατάσταση τον Τομ Ντιγκμπέ (27π, 11ρ) όμως η Ζαλγκίρις έμεινε όρθια και αφού έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση με τον Βαστούρια, κατάφερε να πάρει δύσκολη νίκη με 103-100.

Τα… χρειάστηκε η Ζαλγκίρις απέναντι στην Πριενάι, όμως στο τέλος πήρε αυτό που ήθελε και συνέχισε την πορεία της στο πρωτάθλημα Λιθουανίας, χωρίς απώλειες.

H ομάδα του Μάρτιν Σίλερ «φλέρταρε» με ήττα εκτός προγράμματος στην Zalgirio Arena, όμως όταν χρειάστηκε ο Στιβ Βαστούρια βγήκε μπροστά. Ο πρώην άσος της Ράστα Βέχτα πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με ένα δικό του μεγάλο σουτ έστειλε στην παράταση τον αγώνα, γράφοντας το 91-91 στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας.

Στην παράταση και ενώ η Πριενάι βρέθηκε να προηγείται με 98-100 πήρε την ευθύνη και με γκολ-φάουλ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Στη συνέχεια ο Γιοκουμπάιτις με δικό του καλάθι έγραψε το 103-100, με την Πριενάι να έχει μια τελευταία ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Το τρίποντο του -τρομερού απόψε- Ντιγκμπέ δεν βρήκε στόχο και έτσι η Ζαλγκίρις πήρε τη νίκη.

Ο Βαστούρια έδωσε τον τόνο στην ομάδα του, σταματώντας στους 25 πόντους. Τον ακολούθησαν οι Λοβέρν (18π, 7ρ) και Μιλάκνις (12π). Από την Πριενάι ξεχώρισε ο -δανεικός από την Ζαλγκίρις- Τομ Ντιγκμπέ, με τον 19χρονο φόργουορντ (γιος του θρύλου του γαλλικού μπάσκετ Αλέν Ντιγκμπέ) να μετράει 27 πόντους και 11 ριμπάουντ, τα οποία όμως δεν ήταν αρκετά για να χαρίσουν ένα σπουδαίο «διπλό» στην ομάδα του.