Παρότι είχε μόνο οκτώ παίκτες διαθέσιμους, ο Ιωνικός πραγματοποίησε μία μεγάλη εμφάνιση στην έδρα της Αντβέρπ και έφυγε νικητής (87-90) για δεύτερη φορά από το Βέλγιο στους ομίλους του FIBA Europe Cup. Στους 37 πόντους σταμάτησε ο Γιουτζίν Τζέρμαν και στους 25 ο καθοριστικός στο φινάλε, Νίκος Χουγκάζ.

Απίστευτο κι όμως… ελληνικό. Λίγα 24ωρα μετά τη νίκη στο Λαύριο, ο Ιωνικός κατάφερε να πάρει ακόμη ένα σπουδαίο διπλό με ανατροπή στο φινάλε και μάλιστα στο Βέλγιο, όπου στην πρεμιέρα είχε κερδίσει την Μονς. Μπορεί να αγωνίστηκαν οκτώ παίκτες (ο Γιάννης Αθηναίου προφυλάχθηκε για το επερχόμενο ματς με τον Προμηθέα), μπορεί να βρίσκονται με το ενάμισι πόδι στον αποκλεισμό, ωστόσο οι Νικαιώτες κατέθεσαν ψυχή στην επιβλητική «Lotto Arena» και πανηγύρισαν ένα διπλό, το οποίο θα μνημονεύεται για χρόνια. Για να συμβεί αυτό, έπρεπε οι Γιουτζίν Τζέρμαν και Νίκος Χουγκάζ να κάνουν απίθανα πράγματα. Ο πρώτος είχε 37 πόντους (7/11 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 2/3 βολές), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ο δεύτερος 25 πόντους (4/11 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 2/2 βολές) και 9 ριμπάουντ.

Στο 2-3 η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα, η οποία όμως εξακολουθεί να κυνηγάει ένα θαύμα, κυρίως επειδή έχει ηττηθεί με 33 πόντους διαφορά (87-54) στην Πορτογαλία από την Σπόρτινγκ, την οποία θα υποδεχθεί στον «Πλάτωνα» την τελευταία αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης. Στο 3-2 η Αντβέρπ, που διατήρησε το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, καθώς είχε κερδίσει με 92-81 στη Νίκαια. Ξεχώρισαν για τους Βέλγους οι Έλβαρ Φρίντρικσον (28 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ) και Ματ Τάιμπι (23 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Καθόλου καλό το ξεκίνημα του Ιωνικού στο παιχνίδι, αφού έπειτα από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά ήταν ήδη στο -9 με 13-4, ωστόσο στη συνέχεια οι Νικαιώτες ανέβασαν στροφές. Άρχισαν σιγά-σιγά να ροκανίζουν τη διαφορά και εν τέλει έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ. Με 9-0 σερί η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 22-26 και με τον Τζέρμαν να έχει 15 πόντους.

Μάλιστα η ελληνική ομάδα κατάφερε να φθάσει ακόμη και στο +7 (22-29) με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, έπειτα από τρίποντο του Χατζηκυριάκου. Ακολούθησαν 13 συνεχόμενοι πόντοι από την Αντβέρπ, που πέρασε και πάλι μπροστά με 35-29 στο 14’. Ένα ημίχρονο με καλό ρυθμό, υψηλό σκορ και πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα ολοκληρώθηκε τελικά ισόπαλο στους 45 πόντους με κάρφωμα του Χουγκάζ.

Άσχημη εκκίνηση για τον Ιωνικό και στο δεύτερο μέρος, καθώς δέχτηκε έντεκα συνεχόμενους πόντους, βρέθηκε πίσω με 56-45 και χρειάστηκε κάτι παραπάνω από τέσσερα λεπτά για να σκοράρει. Στο 17-2 συνολικά το επιμέρους σκορ της Αντβέρπ στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου, κάτι που της έδωσε προβάδισμα 15 πόντων (62-47). Ο Ιωνικός απάντησε με 16-3 κι έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 65-63.

Πλέον όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Ο Ιωνικός επέστρεψε στο ματς και δεν είχε περιθώρια για να επιτρέψει στην Αντβέρπ να κάνει άλλο ένα μεγάλο σερί. Καμία ομάδα στην τέταρτη περίοδο δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Στο τελευταίο λεπτό οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες με 85-85, έπειτα από βολές του Μουσταφά. Ο Ντόνκορ έκανε το 87-85 στα 34” και έδωσε ένα πλεονέκτημα στην ομάδα του. Στα 22” ο Τζέρμαν αστόχησε σε τρίποντο, όμως οι Νικαιώτες διατήρησαν την κατοχή και ο Χουγκάζ με τρίποντο στα 16” έκανε το 87-88. Ακολούθησαν μία καλή άμυνα και ένα ριμπάουντ κι έτσι ο Ιωνικός κλείδωσε τη νίκη, με τον Χούγκαζ να διαμορφώνει το 87-90 με βολές.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 45-45, 65-63, 87-90