Το ευρωπαϊκό ταξίδι του Ιωνικού ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο. Παρά τα αρκετά αγωνιστικά τους προβλήματα, οι Νικαιώτες επικράτησαν με 93-79 της Σπόρτινγκ Λισαβόνας, κλείνοντας θετικά την παρουσία τους στο FIBA Europe Cup.

Μπορεί ο Ιωνικός να παρατάχθηκε με μόνο οκτώ διαθέσιμους παίκτες, μπορεί ο Κούρο Σεγκούρα να έλειπε από τον πάγκο, ωστόσο οι Νικαιώτες κατέθεσαν ψυχή στο παρκέ του «Πλάτωνα» και πήραν μία σημαντική νίκη γοήτρου. Η επιστροφή τους στην Ευρώπη έπειτα από 37 χρόνια κρίνεται πετυχημένη, παρά τον αποκλεισμό, καθώς τον απολογισμό των τριών νικών και των τριών ηττών μόνο με θετικό μάτι μπορεί να τον δει κανείς. Κορυφαίοι στη σημερινή νίκη οι Νίκος Χουγκάζ (28π, 11ρ) και Γιουτζίν Τζέρμαν (23π, 8ρ). Από την άλλη, η Σπόρτινγκ τερμάτισε πρώτη στον όμιλο με ρεκόρ 4-2, έχοντας κερδίσει 87-54 τον Ιωνικό στην Πορτογαλία. Σήμερα ξεχώρισαν οι Ντιόγκο Ντα Κόστα Βεντούρα (16π) και Τζόσουα Πέιτον (11π, 8ρ).

Ανταγωνιστικό το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ψηλά το σκορ, αλλά καμία να μην μπορεί να ξεφύγει. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με οκτώ αναπάντητους πόντους από τον Ιωνικό, που έβαλαν μπροστά τους Νικαιώτες με 23-19. Αυτό τους βοήθησε να βρουν ρυθμό επιθετικά, κάτι που αποτέλεσε και το κυριότερο στοιχείο της νίκης.

Σταθερά μπροστά στο σκορ οι γηπεδούχοι σε όλη τη δεύτερη περίοδο, αλλά μέχρι το 16′, όπου ο πίνακας έγραφε 36-33 δεν μπόρεσαν ξεφύγουν. Από εκεί και έπειτα ακολούθησαν 15 συνεχόμενοι πόντοι για τον Ιωνικό, που βρέθηκε στο +18 (51-33) λίγο πριν το ημίχρονο και τελικά πήγε στα αποδυτήρια με το 52-36.

Με τη διαφορά σ’ αυτά τα επίπεδα στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης και με τις δύο ομάδες να είναι αδιάφορες βαθμολογικά, όλα έμοιαζαν να έχουν κριθεί. Ο Ιωνικός ήταν σοβαρός, διατήρησε τον έλεγχο και δεν επέτρεψε στους Πορτογάλους να βγάλουν αντίδραση. Χαρακτηριστικό είναι ότι το προβάδισμα της ελληνικής ομάδας δεν έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό σε κανένα σημείο τους δευτέρου ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 52-36, 73-55, 93-79