Απέναντι σε μια ομάδα γρήγορη, αθλητική και πιο δεμένη, ο άστοχος και δίχως ενέργεια Ηρακλής, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη (80-105), με τους «κυανόλευκους» να… αποχαιρετούν τη διοργάνωση του FIBA Europe Cup και την Ιρόνι Νες Ζιόνα να παίρνει το εισιτήριο για το Final-4 της διοργάνωσης.

Η Νες Ζιόνα αποδείχτηκε πολύ δύσκολος αντίπαλος για τον Ηρακλή, καθώς μπήκε από το πρώτο λεπτό με το μαχαίρι στα… δόντια και υπερέχοντας σε ταχύτητα, δύναμη, ευστοχία δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη με 80-105 και να προκριθεί στα ημιτελικά του θεσμού.

Η Ιρόνι Νες Ζιόνα ήταν ανώτερη και βρισκόταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με τον Ηρακλή να αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα αμυντικά αλλά και επιθετικά.

Οι «κυανόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και μείωσαν μέχρι και στους τέσσερις πόντους, όμως στη συνέχεια είχαν ένα κάκιστο πεντάλεπτο που έδωσε την ευκαιρία στους Ισραηλινούς να ξεφύγουν στο σκορ και ουσιαστικά να αποκτήσουν μια διαφορά ασφαλείας την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Έτσι, η Νες Ζιόνα θα συνεχίσει στο Final-4 της διοργάνωσης και θα αντιμετωπίσει την Πάρμα, ενώ ο Ηρακλής θα επιστρέψει στη Θεσσαλονίκη αφού το ευρωπαϊκό ταξίδι του σταματάει κάπου εδώ.

Από τους νικητές μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Τζερόμ Μεγίνσε που πέτυχε μάλιστα double – double με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ σε εξαιρετική μέρα ήταν και ο Μπράιαν Ανγκόλα που πέτυχε επίσης 27 πόντους, μοίραζε 5 ασίστ και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Από τον Ηρακλή ο Ντέβιν Ίμπανκς με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ προσπάθησε να παλέψει όσο μπορούσε, αλλά έμοιαζε απελπιστικά μόνος.

Οι Ισραηλινοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και πιο εύστοχοι και με πρωταγωνιστή τον Μίλερ άρχισαν να χτίζουν μια καλή διαφορά (3-10). Ο Ηρακλής δεν είχε καθαρό μυαλό ούτε στην επίθεση που έκανε κάποια βεβιασμένα σουτ αλλά ούτε και στην άμυνα που έδινε αρκετό χώρο στους αντιπάλους του και σε συνδυασμό με τα αρκετά λάθη βρέθηκε πίσω με 13 πόντους (6-19). Οι παίκτες της Νες Ζιόνα από την άλλη υπερείχαν σε δημιουργία και ευστοχία, ενώ έκαναν μόλις ένα λάθος χωρίς να δίνουν τη δυνατότητα στους «κυανόλευκους» να βρουν εύκολους πόντους και διατήρησαν το προβάδισμα τους ως το τέλος της περιόδου (18-27).

Ο Ηρακλής αμυντικά αντιμετώπιζε προβλήματα καθώς οι Ισραηλινοί διέθεταν δυνατά κορμιά μέσα στη ρακέτα αλλά και καλούς σουτέρ στην περιφέρεια, ενώ επιθετικά δεν είχε βρει μια σταθερή λύση με τα ποσοστά ευστοχίας τους να είναι χαμηλά. Ο Ντέβιν Ίμπανκς ήταν αυτός που έδωσε μάχες και πέτυχε πολύτιμους πόντους για τον Ηρακλή μειώνοντας στους 5 πόντους (31-36), όμως οι Ανγκόλα, Μεγίνσε και Μίλερ αύξησαν και πάλι τη διαφορά (37-50). Ο Χάνλαν με ένα γκολ φάουλ μείωσε στους 10 πόντους πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου (40-50).

Ο Ηρακλής μπήκε πολύ καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσε στην άμυνα και ανάγκασε τους αντιπάλους του σε λάθη, ενώ στην επίθεση με τους Σαρικόπουλο, Σαγκς και Χάτσερ μείωσε στους 4 (48-52). Η Νες Ζιόνα ωστόσο ακόμα ήταν έτοιμη να τιμωρήσει τον Ηρακλή όποτε έχανε τη συγκέντρωση του για μερικά λεπτά και ικανή να αυξήσει πολύ γρήγορα και πάλι τη διαφορά (53-62). Οι «κυανόλευκοι» υστερούσαν σε ενέργεια, αθλητικότητα και ταχύτητα, ενώ οι Ισραηλινοί είχα «καθαρίσει» όλα τα ριμπάουντ σε αυτή την περίοδο και με ένα σερί 10-0 βρέθηκαν στο +19 (53-72), με τον Χάγκινς να μειώνει πριν το τέλος του δεκαλέπτου (55-72).

H ισραηλινή ομάδα έμοιαζε… ακούραστη και συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό ανεβάζοντας τη διαφορά στους 21 με μπροστάριδες τους Μεγίνσε και Ανγκόλα (59-80). Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του ματς, καθώς ο Ηρακλής έμοιαζε ανήμπορος να αντιδράσει και έδειχνε και σημάδια κόπωσης, ενώ αντίθετα η Νες Ζιόνα συνέχιζε με το… γκάζι πατημένο, φτάνοντας τελικά σε μια εύκολη νίκη με 80-105.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 40-50, 55-72, 80-105