Βράδυ Πέμπτης 7/12 και η Β’ ΕΣΚΑ συνεχίστηκε με την 10η αγωνιστική της στους δύο ομίλους. Στον πρώτο όμιλο, το «τρένο» της ΦΕΑ δε σταμάτησε ούτε στο Ψυχικό κόντρα στον Εθνικό Ελληνορώσων, αν και νίκησε πολύ δύσκολα με 80-83 (Στεργιάκης 29) και παρέμεινε έτσι με το αήττητο στην κορυφή να οδηγεί την κούρσα. Η Κηφισιά και η ΑΕΚ Περιστερίου συνέχισαν με νίκες και παρέμειναν μία μόλις νίκη πίσω από τους πρωτοπόρους Φιλαδελφειώτες, αφού επικράτησαν με 66-34 των Κουκουβαούνων (Λαμπρόπουλος 24) και με 70-74 του Θεμιστοκλή Αιγάλεω (Βιδάκης 18) αντίστοιχα. Σημαντικό «διπλό» πέτυχε το Γαλάτσι, που πέρασε με 61-69 από την Παιανία (Μακρής 15) και συνεχίζει και μετά το πέρας της 10ης αγωνιστικής να βρίσκεται στην 4η θέση.

Στον Καρέα, η τοπική ομάδα επικράτησε με 78-66 του Αιόλου Ταύρου (Κοκοτσάκης 19) και ανέβηκε στη βαθμολογία συνεχίζοντας τη μάχη για τα playoffs. Τέλος, μεγάλες νίκες πανηγύρισαν Ίρις Πετρούπολης και Τούφα νικώντας με 73-63 την Αναγέννηση Πετραλώνων (Λυσανδρόπουλος 18) και με 72-65 τον Πολυνίκη (Χαμηλός 21) αντίστοιχα. Έτσι, με αυτές τις νίκες ξεκόλλησαν από τον πάτο της βαθμολογίας και «ανάσαναν» πραγματικά.

Αναλυτικά :

Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών 1ος Ομιλος
10η αγωνιστική
Εθν. Ελλην.-ΦΕΑ 80-83
Ιρις Π.-Αναγέννηση 73-63
ΦΟΤ-Πολυνίκης 72-65
Καρέας-Αίολος 78-66
Παιανία-Γαλάτσι 61-69
Θεμιστοκλής-ΑΕΚ Π. 70-74
Κηφισιά-ΓΑΟΚ 66-34

Εθνικός Ελληνορώσων 80
ΦΕΑ 83
Διαιτητές: Ουσταμπασίδης, Σακκής
Δεκάλεπτα: 25-21, 43-46, 62-60, 80-83.
ΕΘΝ. ΕΛΛΗΝΟΡ. (Διδάχος): Κιούσης, Βιτζηλαίος 7 (1), Βελέντζας 8 (2), Αγόρης 14 (3), Πολυχρονόπουλος 6, Μπάρτζης 31 (3), Αναγνώστου 10 (1), Γλυκόπουλος 2, Δεληγιάννης 2.
ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Καρατζάς, Κουτσούκος): Καραλευθέρης 16 (4), Ρωμοσιός 4, Καρβέλης, Λουφόπουλος 11, Στεργιάκης 29 (2), Αφαλίδης 1, Δεληγιάννης 11 (2), Μπάτσος 5, Γιαννουλάκος 6.

Ιριδα 73
Αναγέννηση Πετραλώνων 63
Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Ανανίδης
Δεκάλεπτα: 21-28, 33-40, 57-50, 73-63.
ΙΡΙΔΑ ΠΕΤΡΟΥΠ. (Κοντός, Κοτσαύτης): Πουρνάρας, Λυσανδρόπουλος 18 (3), Τσιρίγκας 10 (1), Φανουργιάκης, Βούρτσας 17 (4), Γονιδάκης 7, Τσατσάνης Π. 13 (3), Καραδήμας 8, Θωμαδάκης, Κιούκης, Καλλιμάνης.
ΑΝΑΓΕΝNΗΣΗ (Βασιλόπουλος, Μπραχιμάι): Παρασκευόπουλος, Παυλίδης 5, Μπορακάι 9, Πουλιανός 2, Αλεφαντινός 4, Σωτηρόπουλος 5, Συριανός 16 (4), Μπράκας, Τσίτουρας 16 (4), Βαζούρας 4, Τσουκαλάς 2.

ΦΟ Τούφας Χαλανδρίου 72
Πολυνίκης Αγ. Βαρβάρας 65
Διαιτητές: Ορφανός, Μάιτου
Δεκάλεπτα: 10-19, 25-27, 56-50, 72-65.
ΦΟΤ (Σπηλιωτόπουλος): Πιαλόγλου 2, Χαμηλός 21 (3), Καζαντζιάν 18 (6), Κατσίκερος, Κουγιανός 10, Ζερβολέας 15, Λυράκης 2, Καράμπουλας, Χατζημιχαήλ, Πολίτης 2, Χατζής 2, Φύτρος.
ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ (Στρατικόπουλος): Πατάτας 13 (1), Μόρφος, Τσοχονελίτζε 11, Γκερέκος, Βερβίτας 6, Κοντούλης 11, Δουρουντούς 9, Παπαδόπουλος 5 (1), Λίβανος, Χιώτης, Δημούλης, Βαμβακίδης 10 (3).

Καρέας 78
Αίολος Ταύρος 66
Διαιτητές: Αντωνίου, Κούλης
Δεκάλεπτα: 27-23, 50-34, 69-53, 78-66.
ΚΑΡΕΑΣ (Σούφλας, Πλούμης): Κοκοτσάκης Α. 19 (3), Μαμαλάκης 8, Κοκοτσάκης Σ. 10, Μακρής 15 (1), Χατζημωράκης, Κοκοτσάκης Γ., Τσολάκος Λ. 2, Τσολάκος Κ. 8, Περγαντής 12 (1), Παπαγιαννόπουλος 2, Δημητρίου 2.
ΑΙΟΛΟΣ (Τσίρος): Σκούρος 4, Ραδίτσας 24 (3), Μαμουνής 4, Μπιτζηλής, Χίνης, Γιγουρτάκης, Καντιώτης 1, Παντελής 11 (3), Χουσεΐν 8 (1), Θεοδώρου, Κωστόπουλος 10 (1), Κουντούρης 4.

Παιανία Κτησιφών 61
Γαλάτσι 69
Διαιτητές: Πλιάκας, Αδαμόπουλος
Δεκάλεπτα: 22-15, 34-38, 47-50, 61-69.
ΠΑΙΑΝΙΑ (Μπράμος): Στάμου, Σκανδάλης 5 (1), Μίχας 6, Δουβλαντώνης 9 (2), Σπυρόπουλος, Μιμάνι 11 (1), Δεδούσης 6, Χύτας 8 (2), Αγγελής, Σιδερής, Ορφανίδης, Τσόκας, Τσίγκανος 16 (1).
ΓΑΛΑΤΣΙ (Κουμαράς): Γυφτοκώστας, Τσιούτσιας, Οικονομόπουλος 2, Μακρής 15 (3), Κορκοσούρας 11 (2), Παπαδόπουλος 8, Γιάννης, Καρούσης, Παπαβλασόπουλος 10, Λυμπερόπουλος, Στράγκας 11, Μπαλαμπάνης 12 (1).

Θεμιστοκλής Αιγάλεω 70
ΑΕΚ Περιστερίου 74
Διαιτητές: Ραχιώτης, Αυγερινός
Δεκάλεπτα: 25-17, 48-35, 58-57, 70-74.
ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ (Σφυρής, Παππάς): Δρακόπουλος 10, Παπαπαναγιώτου, Λαρεντζάκης 9 (3), Ρώης 12 (2), Τσατσάνης Δ. 14 (3), Κόκκαλης, Τασούλας 6, Σωτηρίου, Mυρτέλι, Βοϊδήλος 13 (2), Κουρής 2, Καρτσούνης 4.
ΑΕΚ Π. (Παπανδρέου, Τόπακας): Γκότσης, Παλτόγλου 10 (2), Πάρνος, Βιδάκης 18 (4), Δημητρόπουλος, Αναγνωστόπουλος 3, Μιχαλόπουλος, Πέττας 11 (1), Κακολύρης 17 (2), Σιδέρης, Μητσόπουλος, Τζαγκαράκης 15.

ΓΣΚ 66
ΓΑΟΚ 34
Διαιτητές: Δαβιδέλης, Μακρής
Δεκάλεπτα: 18-0, 28-16, 44-23, 66-34.
ΚΗΦΙΣΙΑ (Μπιλάλης Ν., Γιαννακάκης): Τριποδάκης Π. 2, Μπαζίνης 2, Ζιώγας 5 (1), Πολυδώρου 2, Τσιάπας 3 (1), Τσολακόπουλος 3, Βογιατζόγλου, Λαμπρόπουλος 24 (4), Πολύζος 5, Τριποδάκης Φ. 16 (3), Παναγιώτου 4, Μπιλάλης Κ..
ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΕΣ (Κουκλάκης, Κρίκης): Λουΐζος 4, Χασαπόπουλος 6 (2), Σκουτέλης, Καρακατσάνης 6, Μαζιάνης, Δρυμαλίτης, Σιαπατόρης, Τσιάπουλας, Τσενές 5 (1), Λαδικός 7 (1), Τσιόδρας 6, Παπαγγελάκης.

Η βαθμολογία :

ΦΕΑ Ν.Φ.- Ν.Χ. 20 10
ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 19 10
ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ-Δ.Π. 19 10
ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ 17 10
ΑΟ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΑΙΓ. 15 10
ΑΟ ΚΑΡΕΑ 15 10
ΑΕ ΑΙΟΛΟΣ-ΤΑΥΡΟΣ 2006 14 10
ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ 14 10
ΑΓΣ ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ ΑΓ.ΒΑΡΒ. 14 10
ΑΣ ΠΑΙΑΝΙΑΣ ΚΤΗΣΙΦΩΝ 13 10
ΑΟ ΙΡΙΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 13 10
ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ 13 10
ΚΑΟ ΕΘΝΙΚΟΣ ΕΛΛ/ΣΩΝ 12 10
ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡ. 12 10

Στον δεύτερο όμιλο, ο Φίλιππος συνεχίζει να εντυπωσιάζει νικώντας και τον Νικηφόρο με 63-67 (Παπαδόπουλος 22) και παραμένει αήττητος στην κορυφή. Νήαρ Ηστ και ΟΚΑΜ κέρδισαν και συνεχίζουν να βρίσκονται στο κυνήγι του Φιλίππου, ισοβαθμώντας στη δεύτερη θέση. Οι Καισαριανιώτες κατέβαλαν την αντίσταση των Αγίων Αναργύρων με 74-64 (Χατζηκωστής 22) και η ομάδα των Μεσογείων πήρε το «διπλό» μέσα στην Ανάβυσσο με 40-56 (Παπαγιαννάκος 16). Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχαν τα Γλυκά Νερά, που κέρδισαν τη Δάφνη με 61-62 (Κατσαμπέκης 15) και παραμένουν σε τροχιά playoffs.

Στο κλειστό του Μετς, ο Πρωτέας νίκησε τον Κυψελιακό με 64-53 (Ντάφλος 25) και ανέβηκε στα ψηλά πατώματα της βαθμολογίας. Εύκολη νίκη πέτυχε η ΜΕΝ Ιλίου απέναντι στην Ολυμπιάδα Παπάγου με 76-56 (Τσερώνης 15) και προσπέρασε την αντίπαλό της στη βαθμολογία. Τέλος, η Άμιλλα Περιστερίου πέρασε από το κλειστό του Γέρακα νικώντας τον Κρόνο Γέρακα με 54-71 και έκανε νίκη 5άδας. Αντίθετα, ο Κρόνος παρέμεινε για μία ακόμη βδομάδα δίχως ροζ φύλλο αγώνα.

Αναλυτικά :

Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών 2ος Ομιλος
10η αγωνιστική
Πρωτέας-Κυψελιακός 64-53
Κούρος-ΟΚΑΜ 40-56
Νικηφόρος-Φίλιππος 63-67
Νήαρ Ηστ-Αγ. Ανάργυροι 74-64
ΜΕΝ Ιλίου-Ολυμπιάδα Παπ. 76-56
Κρόνος Γ.-Αμιλλα 54-71
Δάφνη-Γλ. Νερά 61-62

Πρωτέας 64
Κυψελιακός 53
Διαιτητές: Πόντας, Σέλληνας
Δεκάλεπτα: 15-20, 29-32, 46-45, 64-53.
ΠΡΩΤΕΑΣ (Ζαφειράκης, Βασιλείου): Ανδριώτης 4, Μέλλος 8 (1), Αναγνώστου Κ. 2, Σιράγας 2, Νταγιάννης, Γερασιμόπουλος 1, Πάτσιος 8, Δράκος 2, Ντάφλος 21 (5), Αναγνώστου Η. 16, Ξένος, Μαζαράκης.
ΚΥΨΕΛΙΑΚΟΣ (Σγούρος, Αθανασόπουλος): Βουρδάνος 7 (1), Θάνος 16, Μπαρδάκος, Ράπτης 1, Σιλιτζήρης 13, Κουτρούλης, Σπυρόπουλος 1, Δήμας 2, Παναγόπουλος 2, Οουε 2, Χρόνης 7 (1), Ορλώφ 2.

Κούρος Αναβύσσου 40
ΟΚΑ Μεσογείων 56
Διαιτητές: Τσαχάκης, Δράκος
Δεκάλεπτα: 10-17, 19-33, 29-40, 40-56.
ΚΟΥΡΟΣ (Σίμος): Τσιούβας, Καπερώνης, Σπυρίδης 2, Κατσίκης, Μπίρμπας 8, Αντωνίου, Γεωργαντάς 7 (1), Παξινός 3 (1), Κονδύλης 3, Ζεκάκος, Ψωμαδέρης 17 (1), Αμπλιανίτης.
ΟΚΑΜ (Χασιώτης, Μελάς): Καλούδας 3 (1), Φράγκος, Γιαννάκης 5 (1), Τσίρος 7 (2), Ατζαμόγλου 4, Πλέστης, Κεσκινίδης, Παπαγιαννάκος 16 (3), Βλάχος 5 (1), Χατζής, Μπαλόπητος 13 (2), Νάσσου 3.

Νικηφόρος Αγ. Βαρβάρας 63
Φίλιππος Περιστερίου 67
Διαιτητές: Παπαφωτίου, Πετράκης
Δεκάλεπτα: 24-19, 39-36, 56-50, 63-67.
ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ (Γρυλλιωνάκης, Τσούλιας): Κρητικός 20 (4), Μιχαηλίδης 2, Γεργεριτάκης 6 (1), Οικονόμου, Παπαναγόπουλος 1, Παπαδόπουλος, Κούρτζας, Βαρνάβας 7, Κάππης 8, Μπουρβάνης 19, Ράπτης, Τζιώτης.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Αντωνόπουλος, Τσίτος): Τσίμπερης 4, Παπαδόπουλος 22 (2), Γεωργιάδης 6, Λότσιος, Μητρόπουλος 2, Κανελλόπουλος 8 (1), Μπότσας, Λιαπούρης 4, Παπαϊωάννου 6, Βεντούρης 15 (3), Κατσαρός, Ζεμπέρης.

Νήαρ 74
Αγ. Ανάργ. 64
Διαιτητές: Στρέμπας, Παπαγεωργίου
Δεκάλεπτα: 31-18, 48-33, 57-51, 74-64.
ΝΗΑΡ ΗΣΤ (Καρνέσης, Τουρλής): Νικολόης 6, Χατζηκωστής 22 (5), Θειακούλης 3 (1), Πανταζής 8 (2), Χατζηαναστασιάδης, Σκέντζος, Μάγκος 11 (1), Τσαντήλας, Σαρακασίδης 18 (4), Ζαλώνης 2, Αποστολίδης 4.
ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ (Σολωμός): Λαγός 7 (1), Γκινούτσης 22 (2), Σφακιανάκης 2, Τουρλίδας, Αθανασιάδης, Κουτσούμπας 11 (1), Γούνης 12 (1), Ζήκας, Αθανασάκης 7, Σαμαράς 3 (1), Τσίκος, Αγγελογιαννάκης.

ΜΕΝ Ιλίου 76
Ολυμπιάδα 56
Διαιτητές: Αργυρούδης, Παυλόπουλος
Δεκάλεπτα: 13-10, 34-23, 54-38, 76-56.
ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ (Γεωργαλάς, Κατσιώτης): Γραμμένος 2, Μουρτογιάννης, Αντωνόπουλος Α. Β. 9 (3), Καβούρης 10 (2), Καρυάτης 9 (1), Φίλιος 8, Αντωνόπουλος Ι. Β. 5, Τριαντογιάννης 3, Κώτσιας 12 (1), Τσερώνης 15, Μαντέλος Μ, Παπαδάκης 3.
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠΑΓΟΥ (Σγουρίτσας, Μπεζεριάνος): Μπακόπουλος Δ., Οικονόμου 15 (3), Ρουμπέας 3 (1), Καραγεώργος 3 (1), Ελευθερίου, Κοτσολέτης, Ανδρουλάκης 4, Διόλατζης 4, Τηλιόπουλος 3, Μπακόπουλος Α. 7, Λούβαρης 6, Ζαχόπουλος 11 (1).

Κρόνος 54
Αμιλλα Περιστερίου 71
Διαιτητές: Αντωνόπουλος, Καλαβρός
Δεκάλεπτα: 11-13, 24-29, 36-47, 54-71.
ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ (Λιγνός): Γκίνης, Φραγκούλης, Χατζόπουλος, Πάσχος, Τσουκαλάς, Δημητρόπουλος, Γιαννακόπουλος, Κόρμπος, Γιασαφάκης, Μακρυδάκης, Κώσταρης Δ., Κώσταρης Β.
ΑΜΙΛΛΑ (Μακρής): Μαρκομιχάλης, Χύτας, Βαμβακάρης, Βλασερός, Μήλης, Κούνας, Καμπίτης, Τόλιος, Παριανόπουλος, Αγρέβης, Σπηλιώτης, Βοσκάκης, Αδράμης.

Δάφνη 61
Γλ. Νερά 62
Διαιτητές: Αθανασόπουλος, Ζαγουρής
Δεκάλεπτα: 20-19. 33-25, 50-43, 61-62.
ΔΑΦΝΗ (Καραμπάς): Μηντζαρίδης, Bίτσος 11, Βούλγαρης 1, Ολύμπιος 2, Γεωργακόπουλος 2, Αργυρίδης 13, Πασσάς 6 (2), Γεωργόπουλος 8 (2), Βαλές, Γκόλιας 11, Σαμαράς, Καραγιάννης 7.
ΓΛ. ΝΕΡΑ (Σκλαβούνος, Παπασιδέρης): Γάσπαρης 4, Αγγέλης, Σαρημπάλης 9, Γαϊτανάκης 10, Κατσαμπέκης 15, Νταούντ 2, Καρκανίδης 6 (2), Σταφυλάς 4, Μεγαλοοικονόμου, Καρακώστας, Σακελλαρίδης 5, Χανιώτης 7.

Η βαθμολογία :

ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ 18 9                                                                 

ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ 18 10
ΟΚΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ 18 10
ΓΣ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ 17 10
ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ 15 10
ΑΟ ΠΡΩΤΕΥΣ 15 10
ΠκΑΟ ΑΜΙΛΛΑ 15 10
ΑΕΣΑΦ ΚΟΥΡΟΣ 14 10
ΓΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ 14 10
ΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠ. 14 10
ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ 14 10
ΚΥΨΕΛΙΑΚΟΣ ΑΟ 13 9
ΝΕΦΟ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ 12 10
ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 10 10