Η ΑΕΚ πανηγύρισε μία πολύ δύσκολη νίκη επί του Άρη με 64-63, χάρις σε “χρυσό” καλάθι του Ανδρέα Πετρόπουλου. Επέστρεψαν από το -10 στη τέταρτη περίοδο οι Θεσσαλονικείς.

Η ΑΕΚ χτύπησε κοντά στο καλάθι στα πρώτα λεπτά του αγώνα και με τους Χάμερ, Βαουλέτ κύριους εκφραστές πήρε διαφορά στο σκορ (9-5, 4′). Ο Άρης έμεινε στο πλάνο του και χάρη στον Χάνλαν μείωσε σε απόσταση βολής (11-10, 5′). Η Ένωση προσπάθησε να διατηρήσει τον έλεγχο, αλλά οι προσπάθειες του Πουλιανίτη έφεραν το παιχνίδι στα ίσια για το 15-15 της πρώτης περιόδου.

Οι παίκτες του Καστρίτη συνέχισαν στο ίδιο τέμπο. Ο Στέλιος Πουλιανίτης ήταν… ζεστός και οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διαφορά (15-20, 12′). Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις στην επίθεση και μείωσε με τον Πετρόπουλο (21-23, 14′). Ο Πετρόπουλος με δικές του ενέργειες έδωσε πνοή στην Ένωση που ανέκτησε τα ηνία του αγώνα (27-25, 16′). Ο Γκρίφιν συνέχισε να δίνει λύσεις στην ΑΕΚ, η οποία κρατούσε το προβάδισμα (36-31, 19′). Ο Τζούιστον κράτησε τον Άρη σε απόσταση ενός σουτ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (36-33).

Ο Κίνο Κολόμ ανέλαβε δράση στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και η ΑΕΚ έχτισε διαφορά (40-33, 22′). Ο Άρης δεν έχασε την επαφή του με το σκορ και με τους Καουάν, Χάνλαν να δίνουν λύσεις κατάφερε να πλησιάσει σε απόσταση… βολής (42-41, 24′). Ο Κολόμ συνέχισε να οργανώνει το παιχνίδι της ΑΕΚ, η οποία διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα (49-46, 25′). Ο Άρης ανέβασε την πίεση στην άμυνα. Ο Ζίρους Ουίλιαμς με δικές του προσπάθειες έφερε το παιχνίδι στα ίσια (51-51, 29′). Ο Μπράιαν Ανγκόλα, όμως, είπε την… τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο και με τρίποντο έγραψε το 54-51.

Η άμυνα της ΑΕΚ οδήγησε τους παίκτες του Άρη σε διαδοχικά λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση. Ανγκόλα και Κολόμ έδωσαν λύσεις στην Ένωση και η διαφορά ανέβηκε (59-51, 34′). Το τρίποντο του Πετρόπουλου σε κρίσικο σημείο έφερε την Ένωση στο +10 (62-52, 35′). Ο Άρης άργησε να βρει ρυθμό στην επίθεση, αλλά χάρη στην επιθετική του άμυνα κατάφερε να μείνει μέσα στο παιχνίδι και να μειώσει με τον Ζίριους Ουίλιαμς (62-57, 37′).

Ο Άρης έμεινε στο πλάνο του σε όλο το παιχνίδι. Η ΑΕΚ «μπλόκαρε» για τα καλά στην επίθεση και οι «κίτρινοι» με Χάνλαν και Τζούιστον πέρασαν μπροστά (62-63, 18” για το τέλος). Η ΑΕΚ αντέδρασε όμως. Ο Κολόμ δημιούργησε και ο Πετρόπουλος με καλάθι και φάουλ επανέφερε την Ένωση σε θέση οδηγού (64-63, 4” για το τέλος). Ο Πετρόπουλος αστόχησε στη βολή, ο Χάνλαν ανέλαβε την ευθύνη στην τελευταία επίθεση, όμως βρήκε σίδερο, με την ΑΕΚ να φτάνει στη νίκη με 64-63.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 36-33, 54-51, 64-63.