Με την άμυνα να είναι άκρως αποτελεσματική και τους Γιάνκοβιτς, Φλιώνη, Στρέλνιεκς να αναλαμβάνουν δράση επιθετικά η ΑΕΚ πήρε πολύ σημαντική νίκη (68-64) κόντρα στο Περιστέρι και έκανε… άλμα κοιτάζοντας προς την τρίτη θέση.

Έπειτα από μια… σκυλομαχία 40 λεπτών στα Λιόσια η ΑΕΚ κατάφερε να σταθεί όρθια και να πάρει μια από τις πιο σημαντικές νίκες της στη σεζόν. Η Ένωση ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στην τρίτη περίοδο, έλεγξε το τέμπο και διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα, φτάνοντας στην επικράτηση. Μια νίκη που την ανεβάζει στο 9-5, την ώρα που το Περιστέρι υποχώρησε στο 8-6. Η νίκη αυτή έχει ακόμα μεγαλύτερη σημασία για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη, καθώς θα έχει τον πρώτο λόγο σε περίπτωση ισοβαθμίας με το Περιστέρι, έχοντας 2 νίκες στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Ο Δημήτρης Φλιώνης με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς να κάνει μεγάλο παιχνίδι (11π, 7ασ), ενώ 12 πόντους πρόσθεσε ο ο Γιάνις Στρέλνιεκς.

Η ΑΕΚ μπήκε με καλό ρυθμό στο ματς και με τους Μάιλς και Φλιώνη να σκοράρουν προσπάθησε να χτίσει διαφορά (8-4, 4′). Το Περιστέρι δεν έχασε την επαφή του με το σκορ χάρη στον Φρανσίσκο (10-9, 6′). Ο Μάρκους Ντένμον φώναξε παρών και οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν (13-14, 7′). Τα καλάθια των Γιάνκοβιτς και Κασελάκη διατ΄ρηησαν την ισορροπία στο παιχνίδι για το 16-16 της πρώτης περιόδου.

Ο ρυθμός ήταν κακός στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές. Η ΑΕΚ όμως κατάφερε να βρει λύςεις από τον Γόντικα (22-18, 14′). Η απάντηση του Περιστερίου ήρθε με επί μέρους 5-0 από Αγραβάνη και Φρανσίσκο (22-23, 15′). Η ΑΕΚ απάντησε με δικό της επί μέρους 5-0 με τον Στρέλνιεκς (27-25, 16′). Το Περιστέρι όμως βρήκε λύσεις από τον Ντένμον (28-30, 18′). Ο Παπαδάκης απάντησε με τρίποντο, αλλά ο Φρανσίσκο έβαλε μπροστά την ομάδα του στο τέλος του ημιχρόνου για το 31-33.

Το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος ήταν εξαιρετικό. Η Ένωση βρηκε σκορ από Παπαδάκη και Φλιώνη και έχτισε διαφορά (38-33, 21′). Ο Γιάνκοβιτς έγινε παράγοντας του ματς και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (43-33, 23′), με την Ένωση να έχει 5/5 επιθέσεις στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Το τρίποντο του Φλιώνη ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (46-33), με το Περιστέρι να μειώνει με Φρανσίσκο και Αγραβάνη (46-37, 24′). Ο Αγραβάνης έκανε αισθητή την παρουσία του και το Περιστέρι μείωσε ακόμα περισσότερο (49-42, 27′). Ο ΜακΓκριφ έδωσε λύση στην ΑΕΚ, αλλά το Περιστέρι μείωσε με Αγραβάνη και Ζούγρη για το 52-46.

Το Περιστέρι είχε υπομονή και με τον Κασελάκη μείωσε σε απόσταση ενός σουτ (52-49, 32′). Η ΑΕΚ πήρε ανάσα επιθετικά με Φλιώνη και Στρέλνιεκς (57-51, 34′). Η άμυνα της ΑΕΚ ήταν αποτελεσματική και με τους Γιάνκοβιτς, Μάιλς και Μίτσελ να βγαίνουν μπροστά σε κρίσιμο σημείο έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (63-53, 37′). Το Περιστέρι έβγαλε αντίδραση και χάρη στον Ντένμον μείωσε (63-58, 38′). Η άμυνα της ΑΕΚ όμως ανέβασε στροφές εκ νέου και με τους Μίτσελ και Στρέλνιεκς διατήρησε τον έλεγχο, φτάνοντας σε μια πολύ σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 31-33, 52-46, 68-64.