Η ΑΕΚ σήμερα φιλοξένησε την ομάδα του Μάκη Γιατρά στο ΟΑΚΑ για την 4η αγωνιστική της Basket League όπου ηττήθηκε με 75-82.

Η “Βασίλισσα” από εχτές ήρθε σε δύσκολη θέση καθώς, μέτρησε πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών τελευταίας στιγμής, συγκεκριμένα αυτούς του Γιάνκοβιτς και του Ρογκαβόπουλου. Εκτός ήταν και οι Ζήσης, Κατσίβελης και Σλότερ. Στον αντίπαλο πάγκο ο Μάκης Γιατράς προσπαθεί να βάλει την ομάδα του πάλι στην “κανονική” της ροή, καθώς ο Προμηθέας είναι από τις ομάδες που έχει ταλαιπωρηθεί ίσως και περισσότερο από όλες έως τώρα. Σε ένα ματς που κρίθηκε ξεκάθαρα στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας έβγαλε μια “διπολική” προσωπικότητα και μια αδιαμφισβήτητη ποιότητα στο δεύτερο ημίχρονο ξεπερνώντας το εμπόδιο της ΑΕΚ με 75-82.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού η ΑΕΚ μπήκε με περισσότερη ενέργεια και αποφασιστικότητα, ενώ ο Προμηθέας φαινόταν “χαμένος” καθώς δεν μπορούσε να σκοράρει από καμία θέση και έπεσε ψυχολογικά με την Πατρινή πεντάδα να ψάχνει λύσεις για να μπει στο παιχνίδι. Συνεχόμενα λάθη από τον Προμηθέα και πλήρη αστοχία από την γραμμή του τρίποντου έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στα τελευταία δύο λεπτά της περιόδου οι Μίλερ και Γκραντ έδωσαν ανάσα στην ομάδα με 5 συνεχόμενους πόντους και οδήγησαν τον Παπαθεοδώρου σε τάιμ άουτ.

Καθώς τα τρίποντα δεν τους “βγήκαν” η ομάδα του Μάκη Γιατρά προσπάθησε να παίξει με τους ψηλούς του οι οποίοι σε κάθε φάση εισχωρούσαν στο καλάθι με σκοπό να κερδίσουν φάουλ ή να σκοράρουν εύκολα. Πίεσαν και αμυντικά περισσότερο αν και η ΑΕΚ δεν έδειχνε να απειλείται. Μορέιρα και Λανγκφορντ έκαναν την περισσότερη δουλειά επιθετικά, είχαν βρει την “τρύπα” στην άμυνα του Προμηθέα και ακολούθησαν αυτό τον ρυθμό. Ο Προμηθέας φαινόταν να πιέζεται πολύ, καθώς σε μια φάση ο Δημήτρης Αγραβάνης πήρε 2 τεχνικές ποινές, μια για διαμαρτυρία στον διαιτητή και μια για έναν “βαρύ χαρακτηρισμό” που είπε . Έτσι οδηγήθηκε στα αποδυτήρια και οι Πατρινοί έχασαν νωρίς ένα σημαντικό παίκτη που τους έφερνε πόντους. Παρόλα αυτά το νεύρο που έβγαλαν στο παρκέ βελτίωσε την εικόνα τους, απέδωσαν καλύτερα οι ψηλοί επιθετικά και πλησίασαν την ΑΕΚ που ναι μεν αιφνιδιάστηκε από την έκρηξη των αντιπάλων, παρέμεινε όμως σταθερή στο αρχικό της πλάνο που απέδιδε.

Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο οι το σκορ ήταν πολύ κοντά στο ημίχρονο. Ο Μιχάλης Λούντζης έβγαλε πολύ ενέργεια στην οργάνωση του παιχνιδιού και στην άμυνα και ο ρυθμός και για τους δύο ανέβηκε με το ματς να γίνεται ντέρμπι. Φάσεις αμφίρροπες που οδηγούσαν τον και τους δύο στην διαμαρτυρία έδειχναν την ένταση του ματς και το πόσο το ήθελαν αμφότεροι. Ένα ξέσπασμα του Προμηθέα ο οποίος σκόραρε 20 πόντους σε 5 λεπτά άφησε την ΑΕΚ άναυδη και “άοπλη”. Οι γηπεδούχοι έχασαν τελείως το ρυθμό τους, ο Κιθ Λάνγκφορντ από οδηγός βρέθηκε να γράφει συνεχόμενα λάθη ενώ ο Γκραντ είναι αναλάβει δράση. Η άμυνα της ΑΕΚ σαν να μην υπήρχε ξαφνικά και οι ρόλοι τους ξεκινήματος είχαν αντιστραφεί. Ο Προμηθέας έκανε ό,τι ήθελε στο παιχνίδι για όλα την τρίτη περίοδο σαν να είχε αλλάξει εντελώς νοοτροπία. Είχαν βρει λύσεις και στο τρίποντο και μέσα στην ρακέτα και προηγούνταν με 10 πόντους λίγο πριν την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου.

Γκίκας και Μόουζες πάλεψαν στην τελευταία περίοδο να κρατήσουν την ΑΕΚ μέσα στο παιχνίδι. Ο Μιχάλης Λούντζης βρέθηκε σε καταπληκτική μέρα, βοηθούσε επιθετικά και αμυντικά και ήταν αυτός που από την αρχή που μπήκε στο παρκέ έδωσε στον Προμηθέα πνοή και ώθηση. Σημαντικός και ο Μορέιρα για την ΑΕΚ που πίεζε πάρα πολύ κάτω από το καλάθι και δεν άφηνε το ματς να ξεφύγει από τα χέρια της ομάδας του. Όπως και να έχει ο Προμηθέας έβγαλε τόση ενέργεια και πείσμα που όλα είχαν κριθεί. Τι κι αν ήταν “ανύπαρκτος” στο πρώτο ημίχρονο απέδειξε πως επιστρέφει δυναμικά στις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 34-32, 53-63, 75-82, 75-82.