Ο Κολοσσός είναι πολύ σκληρός στην έδρα και το απέδειξε περίτρανα ενάντια στην ΑΕΚ, την οποία κέρδισε με 82-78 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Basket League. Οι Μάλκολμ Γκρίφιν και Κιθ Ράιτ με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα. Για τους φιλοξενούμενους κορυφαίοι ήταν οι Γκριν με 18 πόντους και Μπάρλοου με 17.

Το ματς ήταν ντέρμπι από το πρώτο δεκάλεπτο, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Πάντως ο Κολοσός φαινόταν πιο φρέσκος από την ΑΕΚ, η οποία φάνηκε να μην είναι συγκεντρωμένη στ’αμυντικά της καθήκοντα, αφήνοντας τους Μάλκολμ Γκρίφιν και Ράιτ να βρουν ρυθμό. Το 23-19 μετά από δέκα λεπτά, έδειχνε πως οι γηπεδούχοι, είχαν κατέβει στο παιχνίδι για να το κερδίσουν.

Στη δεύτερη περίοδο οι “κιτρινόμαυροι” συνέχισαν να έχουν κενά στα μετόπισθεν, όμως βρήκαν το χέρι τους από την περιφέρεια. Συγκεκριμένα οι Μπάρλοου και Σάκοτα ευστόχησαν σε τρία συνεχόμενα τρίποντα κι άλλαξαν το μομέντουμ του αγώνα. Ο Άρης Λυκογιάννης πήρε τάιμ-άουτ, όμως μάταια. Οι 25 πόντοι παθητικό είναι μεγάλο νούμερο κι έτσι η ΑΕΚ πήγε στ’αποδυτήρια με το σκορ στο 43-44.

Ο Κολοσσός βγήκε στο παρκέ με σκοπό να δείξει στον μεγάλο του αντίπαλο πως δεν τον φοβάται κι αυτό έπραξε. Πήγε το ματς στη δύναμη και με κινητήριο μοχλό τον Γκρίφιν, έκανε σερί 10-0, αναγκάζοντας τον Μανωλόπουλο να πάρει τάιμ-άουτ. Το επιμέρους 22-13, δείχνει πως η “Ένωση” γι’ακόμη ένα παιχνίδι παίρνει χαμηλό βαθμό στην άμυνα κι ίσως της κοστίσει τη νίκη.

Στα τελευταία δέκα λεπτά πάντως έγινε πραγματική μάχη, αφού με πέντε συνεχόμενους πόντους των Μπάρλοου και Γκριν το σκορ έγινε 67-62 και το άγχος είχε κυριεύσει τον Κολοσσό. Βέβαια ο Λυκογιάννης ηρέμησε τους παίκτες του κι αυτό με τη σειρά τους με σωστές επιλογές στην επίθεση, κράταγαν τη διαφορά στους οχτώ πόντους (71-63). Στο τέλος η ΑΕΚ προσπάθησε ν’ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, όμως δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-44, 65-57, 82-78