Στην εξ αναβολής αναμέτρηση του Άρη με τον ΠΑΟΚ, έπειτα από ένα ματς που ήταν πραγματικό ντέρμπι, νικητές για την 18η αγωνιστική ήταν οι φιλοξενούμενοι με 66-65 τελικό σκορ.

Κορυφαίος για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη ήταν ο διεθνής Γιάννης Αθηναίου με 18 πόντους. Από το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου, ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος ήταν… on fire και ξεχώρισε για την ομάδα του. Με τη λήξη του αγώνα,  ο διεθνής φόργουορντ είχε μετρήσει 16 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα προβάδισμα του Άρη χάρη στους Φλιώνη και Μποχωρίδη μέχρι το 7-3. Ο ΠΑΟΚ είχε ξεκινήσει πιο… μουδιασμένος. Όμως μετά τα μισά του δεκαλέπτου ο Χαραλαμπόπουλος έκανε πολύ καλή δουλειά, «γυρνώντας» το αποτέλεσμα (13-21).

Βέβαια οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα χρόνο μπροστά τους και για τη συνέχεια έφεραν το ματς στα… ίσα του. Οι Αθηναίου και Τσαϊρέλης έκαναν πολύ καλό παιχνίδι. Με επίθεση που ήταν ασταμάτητη και χαρακτηριστική ευστοχία, ο Άρης πέτυχε ένα σημαντικό επιμέρους σκορ. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στ’ αποδυτήρια με τον πίνακα να δείχνει στο 36-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο που οι δύο αντίπαλοι επέστρεψαν, το παιχνίδι ήταν πιο «κλειστό». Οι δυό τους κινήθηκαν σε πιο… ρηχά νερά αφού άμυνα και επίθεση από τις πλευρές ήταν αρκετά σκληρή. Το ματς μέχρι το τέλος δεν θα ήταν εύκολο μιας και πριν την τελευταία περίοδο το σκορ ήταν στο 52-50.

Η τελευταία περίοδος ήταν σχεδόν… δραματική με τις δύο ομάδες να κοντράρονται αρκετά.Ο Άρης έκανε ένα πολύ δυναμικό ξεκίνημα και με σερί 10-0 πήρε σημαντική διαφορά. Ο ΠΑΟΚ όμως δεν… παρέδωσε και αντέδρασε. Ένα λεπτό πριν το τέλος το ματς οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή και με τη διαφορά στον πόντο κυριολεκτικά πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 36-37, 52-50, 65-66