Την εντός έδρας νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ με 81-68 πανηγύρισε ο Προμηθέας Πατρών, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της φετινής Stoiximan.gr Basket League. Πλέον, οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες με 22 βαθμούς με ρεκόρ 8-6.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Χολ με 22 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Μιλόσεβιτς (8 ριμπάουντ) και Γκίκας (5 ασίστ) με 13 πόντους ο καθένας. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Γκος και Μαργαρίτης με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να έχουν κυρίως το προβάδισμα. Όμως 2:32 για το τέλος του, η ομάδα της Πάτρας με ένα σερί 8-0 κατάφερε να φτάσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Μιλόσεβιτς, κάνοντας το 17-15, 25-15. Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και μείωσαν στους πέντε με καλάθι του Τζάκσον στο τελευταίο λεπτό (25-20), όμως ο Φαγέ διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου χάρις σε εύστοχη βολή του Φαγέ, ύστερα από τεχνική ποινή στον πάγκο του ΠΑΟΚ (26-20).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Προμηθέας ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και μάλιστα με σερί 8-0 έφτασε τη διαφορά στο +14 (34-20 στο 12΄). Η ομάδα της Πάτρας σε αυτό το διάστημα ήταν καλύτερη σε άμυνα και επίθεση και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 15 πόντων (48-33).

Στο πρώτο μέρος του δεύτερου μισού, ο Δικέφαλος του Βορρά κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους ύστερα από δίποντο του Χρυσικόπουλου (48-39 στο 24΄). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τον Φαγέ να διαμορφώνει το 64-48 του τρίτου δεκαλέπτου με alley-oop μετά από πάσα του Γκίκα.

Τα δεδομένα δεν άλλαξαν στην τελευταία περίοδο, με τον Προμηθέα να φτάνει στην τελική επικράτηση με 81-68.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 48-33, 64-48, 81-68