Σ’ ένα τρομερό παιχνίδι στο γεμάτο “Nick Galis Hall” ο Άρης έστειλε με… μαγικό τρόπο το παιχνίδι στην παράταση κι εκεί επικράτησε του Ηρακλή (83-78), ανεβαίνοντας στο 3-4 και αφήνοντας στο 1-5 τον Γηραιό.

Σε ένα ματς με πολλή ένταση (πέντε τεχνικές ποινές) και ανατροπές και τις δύο ομάδες να ψάχνουν πάση θυσία τη νίκη, ο Άρης (3-4) ήταν αυτός που χαμογέλασε στο τέλος, παρότι δεν είχε στη σύνθεσή του τον πρώτο του σκόρερ, Ολιβιέ Χάνλαν. Είχε όμως τον Τζέιμς Κέλι, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους θέτοντας ξανά υποψηφιότητα για MVP της αγωνιστικής. Από την άλλη ο Ηρακλής (1-5) είχε κορυφαίο ξανά τον Τόνι Ντάγκλας, αλλά δεν μπόρεσε να «κλέψει» τη νίκη…

ΜΕ ΤΡΟΜΕΡΟ ΣΕΡΙ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ

Σε ένα Αλεξάνδρειο «κόλαση» ο Άρης ξεκίνησε πολύ δυνατά παίρνοντας ενέργεια από τον κόσμο του. Ο Κέλι συνέχισε με… φόρα από την τελευταία του εμφάνιση και σκοράροντας όλους τους πόντους του Άρη, έγινε το 10-3. Το τάιμ άουτ του Μέξα ξύπνησε τον Ηρακλή και με πέντε σερί πόντους του Αγραβάνη και συνολικό σερί 0-13 οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 12-16.

Τα τρίποντα των Παπαδάκη και Τέιλορ αύξησαν τη διαφορά υπέρ του Ηρακλή (13-26) με το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 1-23! Με δύο σερί γκολ-φάουλ ο Κέλι ξεκόλλησε τον Άρη για το 20-29, όμως το τρίτο τρίποντο του Τέιλορ (3/3) διαμόρφωσε το 20-34. Με τον Κέλι (17π.) φορτωμένο με τρία φάουλ από το 15’, ο Άρης έψαχνε νέο… σκόρερ και τον βρήκε στο πρόσωπο του νεοαποκτηθέντα Κλόμπουτσαρ. Ο Σλοβένος γκαρντ με εφτά διαδοχικούς πόντους (οι πρώτοι του στο παιχνίδι) έβαλε τον Άρη ξανά στο παιχνίδι με το 32-37 του ημιχρόνου (1/8 τρίποντα ο Άρης και 6/12 ο Ηρακλής).

ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ ΣΤΗΝ… ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ

Με δύο καρφώματα και δύο κλεψίματα του Τζούστον ο Άρης ισοφάρισε (37-37), ενώ με την είσοδο του Κέλι έκανε το 47-41. Ωστόσο, ο Ηρακλής επανήλθε για το 47-48 (27’) και το 51-53 με δύο τρίποντα του Ντάγκλας, όμως οι «κιτρινόμαυροι» με τις βολές των Τζούστον και Λόκετ έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 60-56.

Πέντε ακόμα σερί πόντοι του Κλόμπουτσαρ έφεραν τον Άρη στο 65-58 πριν τη διακοπή στ 32’, όταν ένας φίλος του Άρη αντιμετώπισε πρόβλημα υγείας και χρειάστηκε άμεσα ιατρική βοήθεια. Ο Γούλριτζ μείωσε (65-61), τα τρίποντα των Ντάγκλας, Παπαδάκη ισοφάρισαν το ματς και ξανά οι Γούλριτζ-Ντάγκλας με ατομικές ενέργειες έφεραν τον Ηρακλή στο 67-73 στο 38’, με τον Άρη να κάνει απανωτά λάθη.

Το ματς όμως δεν είχε τελειώσει! Ο Κλόμπουτσαρ με 3/3 βολές και ο Κέλι με γκολ-φάουλ ισοφάρισαν (73-73) στα 36’’ πριν το φινάλε. Ο Κάουαν κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Ντάγκλας και στην τελευταία επίθεση ο Κλόμπουτσαρ έκανε το λάθος, με τον Ντάγκλας να αστοχεί σε μακρινό τρίποντο.

«ΜΙΛΗΣΕ» Ο ΚΑΟΥΑΝ

Με τέσσερις πόντους του Γουίλιαμς έγινε το 77-73 και ο Κάουαν με ένα τρελό τρίποντο εκτός ισορροπίας από τα 7,5 μέτρα και στην εκπνοή της επίθεσης έγραψε το 80-73 στο 42’. Ο ίδιος με μπάσιμο έκανε το 82-73, ο Ντάγκλας έδωσε ανάσα με τρίποντο στον Ηρακλή (83-78 στα 45’’), όμως δεν άλλαξε τίποτα στη συνέχεια.

Διαιτητές: Πιτσίλκας-Ζαχαρής-Μπακάλης

Δεκάλεπτα: 13-16, 32-37, 60-56, 73-73 (κ.δ.), 83-78