Σπουδαία νίκη μέσα στο «Nιck Galis Hall» πανηγύρισε ο Κολοσσός Ρόδου που κέρδισε με 81-85 τον Άρη, κατακτώντας τη δεύτερή του νίκη στο πρωτάθλημα έχοντας για κορυφαίο παίκτη τον Μομίροφ (19 πόντους).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά και αφότου πέρασαν τα πρώτα δύο λεπτά ο Κολοσσός άνοιξε το σκορ με τον Μίλερ. Στη συνέχεια ο Άρης βρήκε ρυθμό και με τους Χάνλαν και Κώττα προηγήθηκε με 13-4. Η διαφορά αυτή όμως εξανεμίστηκε, με τον Μέζιτσεκ να μειώνει σε 16-11 και να ακολουθεί ένα σερί των φιλοξενούμενων για το 16-14.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο με την ομάδα της Ρόδου βρίσκοντας λύσεις από τη ρακέτα, να καταφέρνει να περάσει μπροστά στο σκορ, με τον Χατζηδάκη να κερδίζει καλάθι και φάουλ και με ένα έμμεσο τρίποντο ο Κολοσσός προηγήθηκε για πρώτη φορά (13’, 24-25). Ο Καστρίτης κράτησε αρκετή ώρα στον πάγκο τον Χάνλαν, που παρά το ότι ξεκίνησε δυνατά, χρεώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ. Ανάσα για την ομάδα του έδωσε ο Νετζήπογλου με τρίποντο, για το 28-27. Με νέο καλάθι και φάουλ από τον Σλαφτσάκη, ο Κολοσσός ισοφάρισε και με τρίποντο του Τιλί η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πήρε προβάδισμα +3 (29-32). Ο Χάνλαν ισοφάρισε σε 32-32 και με τη λήξη του δεκαλέπτου ο Φίνκε, έγραψε το 39-38.

Το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Κολοσσό με ένα ακόμη κερδισμένο καλάθι και φάουλ να κάνει το 44-45 και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +8 (25. 45-53) με τους Μομίροφ και Τιλί, με τον Άρη να έχει ένα «κενό» διάστημα σε άμυνα και επίθεση. Μίλερ και Γουίλιαμς ανέβασαν τη διαφορά στο +9, υπέρ των φιλοξενούμενων (48-57). Ο Χάνλαν κράτησε τον Άρη «μέσα» στο παιχνίδι (51-57), αλλά ο Μομίροφ συνέχισε να πυροβολεί από τα 6.75μ (51-60). Ο Χάνλαν ουσιαστικά κρατούσε μόνος τους «κίτρινους» στο παιχνίδι, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό καθώς ο Κολοσσός έφτασε να προηγείται και με +10 (57-67).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε πολύ νωθρά για τις δύο ομάδες, μένοντας χαμηλά στην παραγωγικότητά τους. Ο Άρης «έσφιξε» την άμυνα του με τους παίκτες του Κολοσσού να κάνουν αρκετά λάθη, και με τους Γουίλιαμς και Κάουαν «ροκάνισε» τη διαφορά, για το 69-73. Ο Τιλί με βολές έκανε το 70-79 (39’), ο Χάνλαν μείωσε σε 75-79, αλλά ο Τιλί ψύχραιμος στις βολές, κράτησε τη διαφορά 75-81 και 77-83. Ο Κάουν μείωσε σε 81-85 που ήταν και το τελικό σκορ.

*Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Γιάννη Κωσταλά.

Τα δεκάλεπτα:19-17, 39-38, 57-67.