Ασταμάτητη η Λάρισα, που πέτυχε την πέμπτη της σερί νίκη και τις οκτώ νίκες στα τελευταία δέκα παιχνίδια, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 74-70 για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου είδαν τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει απειλητικά στο φινάλε μέχρι και τους τρεις πόντους διεκδικώντας το παιχνίδι, αλλά ο Μούντι στο τέλος ήταν καθοριστικός. Με αυτή τη νίκη η Λάρισα ανέβηκε στο 9-9, ενώ ο ΠΑΟΚ υποχώρησε στο 7-11.

Μπαίνοντας με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε γρήγορα με 2-8 χάρη σε Λοβ και Ρίβερς, ενώ και με σερί 0-7 ξέφυγε με 8-17, αναγκάζοντας τον Φώτη Τακιανό να ζητήσει τάιμ άουτ. Ο Χάτσον ανέλαβε δράση και με σύμμαχο τις βολές η Λάρισα μείωσε στο 17-18 της πρώτης περιόδου.

ΔΥΟ ΣΕΡΙ ΜΕ 12-0 ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΡΙΣΑ

Το θεσσαλικό σερί δεν σταμάτησε εκεί καθώς οι Ζάρας και Τσαϊρέλης το επέκτειναν στο 12-0 για το 23-18, όμως ο Χριστοδούλου έδωσε λύσεις και με τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του με 24-25. Με ξέσπασμα του Καράμπελα, ο οποίος έδωσε ενέργεια και σκορ, η Λάρισα πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα με νέο 12-0 σερί (36-27), ωστόσο ο Δικέφαλος πλησίασε με καλάθια του Λι για το 38-33 του ημιχρόνου.

ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΑΠΟ ΤΟ -13 Ο ΠΑΟΚ

Τα τρίποντα του Γιάνκοβιτς κρατούσαν τον ΠΑΟΚ κοντά στο σκορ (43-41), αλλά οι γηπεδούχοι επιδεικνύοντας επιθετική πολυφωνία και σε συνδυασμό με αποτελεσματική άμυνα έφτασαν στο 61-48 (31′). Σε εκείνο το σημείο ο Ρίβερς έδωσε 7 πόντους βάζοντας έτσι την ομάδα του ξανά στο κόλπο της νίκης (63-58) και κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι.

Με λέι απ ο Λοβ μείωσε κι άλλο σε 66-63, αλλά τόσο ο ίδιος, όσο και ο Μάντζαρης έχασαν δύο τρίποντα που θα έφερναν το ματς στα ίσια. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης και με το σκορ στο 69-66, ο Ρίβερς αστόχησε σε σουτ και ο Μούντι στη συνέχεια με… ηρωικό μπάσιμο και ένα εύστοχο ζευγάρι βολών έγραψε το καθοριστικό 73-67 στα 18”. Ο Χριστοδούλου έδωσε φιλί ζωής με τρίποντο, αλλά ο Μούντι με 1/2 βολές «τελείωσε» το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 17-18, 38-33, 57-48, 74-70