Μετά την εξασφάλιση της ανόδου, η Εθνική Παίδων κατέκτησε αήττητη το Eurobasket U16 Β’ Κατηγορίας, επικρατώντας της Ολλανδίας με 74-60.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες στο πρώτο μέρος με την Εθνική μας ωστόσο να ανεβάζει την απόδοσή της και να κλειδώνει το παιχνίδι στη τρίτη περίοδο.
Η Ελλάδα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ ήταν 14-3 για το 53-38, προβάδισμα ικανό, ώστε να το διατηρήσει έως το τέλος του αγώνα και να κατακτήσει το τουρνουά!

Κορυφαίος αλλά και MVP ήταν ο Νίκος Ρογκαβόπουλος, καθώς ο νεαρός άσος της ΑΕΚ είχε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Αριστοτέλης Σωτηρίου με 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-19, 39-35, 53-38, 74-60

Ελλάδα: Βλάσιος 5, Ταζόπουλος, Τσουμάνης 6 (10 ριμπ.), Ρογκαβόπουλος 21 (7 ριμπ.), Λαναράς, Σωτηρίου 15 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Κλωναράς 8 (6 ριμπ.), Σιδηροηλίας 2, Σταυρακούκας 2, Κωστίκας, Καραΐσκος 2 (6 ριμπ.), Κάδρας 13.