Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με 83-55, πριν τα κρίσιμα παιχνίδια με Ερυθρό Αστέρα και Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός έχει πλέον ρεκόρ 3-0, έχοντας πραγματοποιήσει και το ρεπό του στο πρωτάθλημα, με την ομάδα του Πειραιά να έχει μπροστά της δύο σημαντικές αναμετρήσεις που θα κρίνουν το μέλλον σε Ευρώπη και Ελλάδα. Στο 2-2 η Δάφνη Αγίου Δημητρίου.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυνατά από την έναρξη του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν διαφορά 11 πόντων (10-21) στο τέλος της πρώτης περιόδου, έχοντας θέσει από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη.

Το προβάδισμα του Ολυμπιακού διατηρήθηκε σε διψήφιο αριθμό και στο τέλος του ημιχρόνου, με την ομάδα του Πειραιά να πηγαίνει στα αποδυτήρια, όντας μπροστά στο σκορ με 26-37.

Η τρίτη περίοδος ήταν ουσιαστικά η «σφραγίδα» στη νίκη των «ερυθρόλευκων», που ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 23-10, με το τέλος της περιόδου να τις βρίσκει στο +24 (36-60).

Τυπικά διαδικασία ήταν τον τέταρτο δεκάλεπτο, με τον νικητή να έχει ήδη κριθεί και το τελικό 83-55 να σημαίνει στην τρίτη επικράτηση του Ολυμπιακού στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 36-37, 36-60, 55-83