Ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε πιο εύκολα απ’ότι δείχνει το τελικό σκορ (70-62) του Πανιωνίου, δείχνοντας πως θα παλέψουν για μία θέση στα πλέι-οφ. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπρέι με 21 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Γουέαρ με 10.

Εξαιρετικό από πλευρας θεάματος ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς Κολοσσός και Πανιώνιος ήταν πολύ παραγωγικοί. Βέβαια οι γηπεδούχοι έχοντας έναν εξαιρετικό Γκρέι, οιδοόμησαν μία διαφορά οχτώ πόντων, μετά από οχτω λεπτά (27-19).

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα εξισορροπήθηκαν μεταξύ των δύο συλλόγων, όμως η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα. Οι “κυανέρυθροι” προσπάθησαν να πλησιάσουν μέσω της επίθεσης, όμως το 50-40 του ημιχρόνου, δεν τους άφηνε πολλά περιθώρια.

Στη συνέχεια ο Κολοσσός έπαιξε όσο χρειάστηκε για να μην κινδυνέψει, με την άμυνα του να κρατάει γερά. Ο Ζιάγκος έδωσε εντολή σε Κράβιτς και Τσούπκοβιτς να πάρουν πρωτοβουλίες, όμως τα δύο γερά “χαρτιά” του Ζιάγκου, δεν ήταν σε καλή μέρα.

Στην τελευταία περίοδο δεν παίχτηκε καλό μπάσκετ, όμως αυτό ευνόησε τους Ροδίτες. Το επιμέρους 9-12 δεν τους προβλημάτισε κι έτσι ο Κολοσσός πήρε την πολύ σημαντική νίκη, που τον κρατάει εντός πρώτης εξάδας.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 50-40, 61-50, 70-62