Ο Ολυμπιακός έκανε το break στο ΟΑΚΑ, παίζοντας μπάσκετ για 20 λεπτά, όμως του ήταν αρκετό, για να κάνει το 2-0 στη σειρά των τελικών με σκορ 72-78. Οι Σάσα Βεζένκοφ (19π.) και Τάιλερ Ντόρσεϊ (17π.) βομδάρδισαν το καλάθι των αντιπάλων τους, όμως ο Κώστας Σλούακς σαν αληθινός ηγέτης κράτησε ζωντανούς τους Πειραιώτες στο πρώτο ημίχρονο, ενώ με καθοριστικά καλάθια στο δεύτερο ημίχρονο, τελείωσε τη δουλειά. Για το τριφύλλι ξεχώρισαν οι Παπαπέτρου με 15 πόντους, Παπαγιάννης με 12 και Ουάιτ με 10.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Σίβα, Μποχωρίδη, Παπαπέτρου, Ουάιτ και Παπαγιάννη, ενώ οι πέντε πρώτοι για τον Ολυμπιακό ήταν οι Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Φαλ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 2/2 πίσω από τη γραμμή των 6,75, στοιχείο που του έδωσε το προβάδισμα με 4-6 έπειτα από τα τρία πρώτα λεπτά του αγώνα. Στο ίδιο διάστημα οι Πέιτον Σίβα και Τόμας Ουόκαπ είχαν χρεωθεί από δύο φάουλ και είχαν περάσει εκτός αγώνα. Εν αντιθέσει με το πρώτο ματς, το δεύτερο είχε μεγάλη ένταση, πολλές επαφές και μονομαχίες στις δύο ρακέτες. Οι «πράσινοι» έβγαζαν σκληράδα και έτσι στο 5’πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 8-6 βρίσκοντας πόντους από τον Παπαγιάννη. Ο Νέντοβιτς πέρασε το ματς, ωστόσο οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να τον εκμεταλλευτούν επιθετικά. Στον αντίποδα ο Σλούκας ήταν «ζεστός» και με διαδοχικούς πόντους έβαλε και πάλι μπροστά τον Ολυμπιακό με 14-17 (9’) την ώρα που οι «πράσινοι» μετρούσαν 0/5 τρίποντα και οι φιλοξενούμενοι 5/7! Ο Σλούκας είχε καθαρό μυαλό σε κάθε επιλογή που έκανε, όμως ο Νέντοβιτς πήρε μπρος το κατάλληλο σημείο και με buzzer beater από το λόγκο του γηπέδου ευστόχησε στο πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού στο ματς και έγραψε το 21-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το τριφύλλι υπερείχε στα λεγόμενα hustle plays κι αυτό του έδινε το ισχνό προβάδισμα των δύο πόντων (23-21). Μάλιστα ο Οκάρο Ουάιτ ήταν εντυπωσιακός σ’άμυνα κι επίθεση και με τρίποντό του, έγραψε το 27-21, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά, υπέρ των γηπεδούχων. Ο Ολυμπιακός τα περίμενε όλα από τον Σλούκα, που ναι μεν ήταν παραγωγικός, όμως στα μετόπισθεν, τον σημάδευαν οι αντίπαλοι του. Φανερή η απουσία λόγω φάουλ των Ουόκαπ και Φαλ, όμως η διαφορά δεν ήταν μεγάλη (33-27). Βέβαια ο Παναθηναϊκός, έβγαζε ενέργεια, ο Σλούκας δεν εβρει συμπαραστάτες και το 38-27, ανάγκασε τον Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ-άουτ. Οι ερυθρόλευκοι βρήκαν κάποιες λύσεις από τις βολές και κάποια επιθετικά ριμπάουντ, όμως η λειτουργία τους ήταν προβληματική. Αυτό αποτυπώθηκε και στο σκοράρισμα, όπου το τετράποντο του Μέικον, μεγάλωσε τη διαφορά (46-32), όπου ήταν και το τελικό σκορ για το πρώτο εικοσάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αγριεμένος στην τρίτη περίοδο, με τον Ντόρσεϊ να ευστοχεί σε συνέχομενα τρίποντα, ενώ και ο Βεζένκοφ ανέβασε την απόδοσή του. Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει τη συνοχή του, οι επιλογές του ήταν άθλιες (ο Νέντοβιτς εκτός κλίματος), με τον Ντόρσεϊ να είναι καταπληκτικός. Το σερί έφτασε στο 2-23, με την αγωνιστική καθίζηση του τριφυλλιού να είναι παροιμιώδης. Το μομέντουμ είχε αλλάξει για καλά χέρια, το 48-55, έγινε 53-55 με τρίποντο του Σαντ-Ρος, όμως οι ερυθρόλευκοι απάντησε με δικός τους 5-0 σερί και το συν εφτά,σίγησε το ΟΑΚΑ. Τελικά ύστερα από 30 λεπτά το 56-61, άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς, ως προς τον νικητή, όμως η ψυχολογία είχε μεταφερθεί, προς τη μεριά των Πειραιωτών.

Γι’ανεξήγητο λόγο ο Βόβορας άφησε τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος με τέσσερα φάουλ, ο Κουβανός έκανε το πέμπτο και ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς αμυντική απειλή στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε με τον Βεζένκοφ να βρίσκει ρυθμό και να πυροβολεί ασταμάτητα. O Παναθηναϊκός έκανε πολλά λάθη, δεν είχε καθαρό μυαλό σε παρκέ και πάγκο κι αυτό τον οδηγούσε σε σκοτωμένα σουτ. Η έξοδος του Παπαγιάννη για μερικές ανάσες, έδωσε την ευκαιρία στον Φαλ, να κάνει πάρτυ απέναντι στον Έβανς και το συν 13 (63-73) του Ολυμπιακού, δεν γινόταν ν’ανατραπεί με την εικόνα της αναμέτρησης. όπερ κι εγένετο με τον Ολυμπιακό να κατακτά τη δεύτερη νίκη του (72-78) στη σειρά των τελικών και πλέον την Παρασκευή, θα κοιτάξει να τελειώσει την υπόθεση-τίτλος και να κάνει το πολυπόθητο double στις εγχώριες διοργανώσεις.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 46-32, 56-66, 72-78