Ο Ολυμπιακός είδε το Χάρο με τα μάτια του. Οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν με το ζόρι το Λαύριο με 76-81 και προβλημάτισαν γι’ακόμη ένα παιχνίδι στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Το ματς

Εξαιρετικό ήταν από πλευράς θεάματος το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο. Το Λαύριο ήταν στην ευχάριστη θέση να έχουν τον Ντορόν Λαμπ σ’εξαιρετική μέρα, ενώ πολύ ουσιαστικός ήταν ο Δημήτρης Κακλαμανάκης. Ο Ολυμπιακός δεν είχε πολλή όρεξη να παίξει άμυνα κι έτσι το 22-22 ήταν λογικό.

Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε κάτι σε μεγάλο βαθμό. Οι ερυθρόλευκοι δεν ήταν αποτελεσματικοί στα μετόπισθεν, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί και το 44-40 κρατούσε σ’αγωνία άπαντες για τον τελικό νικητή.

Στην τρίτη περίοδο άλλαξαν κάποια πράγματα. Ο Ολυμπιακός έπαιξε πιο γρήγορα στην επίθεση, ενώ στα μετόπισθεν βελτίωσε σε μικρό βαθμό την εικόνα του. Το Λαύριο πήγε σ’ατομικές κυρίως ενέργειες, όμως η κόπωση των Λαμπ και Μιλόσεβτς ήταν αισθητή. Τελικά το 61-65 έδειχνε πως θα πηγαίναμε σ’ένα ματς θρίλερ.

Το Λαύριο δεν τα παράτησε ποτέ στον αγώνα και με τους Λούντζη και Χαραλαμπόπουλο να μπαίνουν μπροστά κράτησαν ομάδα τους κοντά στο σκορ. Μάλιστα οι γηπεδούχοι παραλίγο να πάρουν και το παιχνίδι στο τέλος, όμως στις βολές ο Μιλόσεβιτς αποδείχτηκε άστοχος κι αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να τελειώσει το ματς. Τελικά το 76-81 έσωστα τα προσχήματα για τους Πειραιώτες, οι οποίοι πλέον στρέφουν το βλέμμα το ματς με την Αρμάνι Μιλάνο.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 44-40, 61-65, 76-81