Το Λαύριο προβλημάτισε και πάλι, όμως κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το γήπεδο Μελίνα Μερκούρη. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κέρδισε με 72-77, σβήνοντας κατά κάποιο τρόπο την ήττα από τον Άρη την περασμένη βδομάδα. Πρώτοι σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Λούντζης με 13 πόντους, ενώ από 11 πρόσθεσαν οι Κουζέλογλου, Κακλαμανάκης και Λαμπ. Για τους Κρητικούς πάλεψε μόνος του ο Μπαρτ με 25 πόντους.

Δυναμικά μπήκαν στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι με τον Μπρέισι Ντέιβις να είναι εύστοχος επιθετικά. Βέβαια το 13-4 δεν έγινε μόνο χάρη σ’αυτόν, αφού το Λαύριο ήταν πολύ άστοχο και μπερδεμένο στην επίθεση. Χαρακτηριστικό είναι πως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν σημειώσει καλάθι στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Μάλιστα το 17-10 της πρώτης περιόδου είναι πολύ κολακευτικό για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη.

Βέβαια τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το Λαύριο διάβασε με μεγαλύτερη υπομονή την άμυνα των Κρητικών και με τον Κουζέλογλου να πιάνει δουλειά το 17-10, μετατράπηκε σε 22-20. Η συνέχεια ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα στους δύο συλλόγους, με το Ρέθυμνο να κρατάει ένα μικρό προβάδισμα, όμως το Λαύριο ήταν εκεί κοντά. Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 38-36.

Η τρίτη περίοδος ήταν μοιρασμένη. Το Ρέθυμνο οικοδόμησε μία διαφορά οχτώ πόντων με τον Μπαρτ να κάνει όργια στην επίθεση, όμως οι φιλοξενούμενοι με τους Λαμπ και Κακλαμανάκη γύρισαν πάλι το ματς, κλείνοντας την περίοδο με 61-60.

Στο τέλος φάνηκε πως το Λαύριο διέθετε μεγαλύτερος βάθος πάγκου, καθώς μόλις κουράστηκαν οι Μπαρτ και Νέιβιτς, έσβησε όλο το Ρέθυμνο. Το 72-77, δίνει μεγάλη ανάσα στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη, που πήρε την πρώτη της νίκη στις εντός συνόρων υποχρεώσεις της.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 38-36, 61-60, 72-77