Η ομάδα της Νίκαιας «βράζει» για την διαιτησία των Κορομηλά, Τσαρούχα και Κάρδαρη.

Ο Ιωνικός έχασε στις λεπτομέρειες την κατηγορία από την Καρδίτσα και στην περιγραφή του παιχνιδιού στο σάιτ του αναφέρει τα εξής: «Σε ένα ματς, που -παραδόξως πώς- ο Άγγελος Τσίκληρας έβγαλε δίχως να χρεωθεί φάουλ η Καρδίτσα νίκησε με 85-83 κι έμεινε στην κατηγορία.

Όλοι είδαν τι συνέβη στο ματς, που θα έκρινε την κατηγορία κι όλοι μπορούν να κρίνουν αυτό που είδαν. Τα φάουλ ήταν 31-19, γιατί διαφορετικά ο Ιωνικός, αυτός ο ψυχωμένος Ιωνικός, αυτός ο συγκινητικός Ιωνικός, δεν έχανε. Τρεις παίκτες (Σίμονς, Μάιερς και Αρσενόπουλος) βγήκαν με πέντε φάουλ από νωρίς.

Στο αγωνιστικό μέρος, αν αυτό έχει αξία και σημασία, ο Μπαρτ ήταν συγκλονιστικός, ο Μάιερς –όσο του επέτρεψαν έδειξε πολύ καλά στοιχεία- ο Αρσενόπουλος έκανε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο ο Χένρι έπαιζε με ένα πόδι, αλλά δεν το έβαλε κάτω, ενώ θετικός ήταν κι ο Χόκινς.

Ακόμα και με τους διαιτητές να κάνουν ό.τι περνούσε από το χέρι τους, ο Ιωνικός λύγισε στο τελευταίο λεπτό».