Ο Προμηθέας επικράτησε εύκολα του ελλιπή Ιωνικού στη Νίκαια με 88-65, με τον Ηλία Ζούρο να κάνει το 2/2 στον πάγκο των Πατρινών.

Πρώτο παιχνίδι στη Stoiximan Basket League για τον Ηλία Ζούρο στον πάγκο του Προμηθέα και επιστροφή στις νίκες για τους Πατρινούς, οι οποίοι έδειξαν την κλάση τους και ανέβηκαν στο 5-2 εντός των συνόρων, λίγα 24ωρα μετά την επικράτηση επί της Μπούρσασπορ και πριν την αναμέτρηση με την Ουλμ (17/11, 20:30), στο πλαίσιο του Eurocup. Κορυφαίοι σήμερα οι Κέντρικ Ρέι (15π, 7ασ), Δημήτρης Αγραβάνης (14π, 10ρ), Τζεράι Γκραντ (14π, 4ρ) και Νίκος Ρογκαβόπουλος (12π, 4ασ).

Από την άλλη, ο Ιωνικός παρατάχθηκε με εννέα παίκτες, καθώς παραμένει ένα κενό στο ρόστερ μετά τη φυγή του Τζαμέλ Άρτις, ενώ εξακολουθούν να ταλαιπωρούνται από τραυματισμό οι Κίνγκσλεϊ Μόουζες και Κωστής Γόντικας. Στο 2-5 οι Νικαιώτες, που έχουν χάσει τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία τους παιχνίδια στο πρωτάθλημα και φάνηκαν να μένουν από δυνάμεις, αφού μεσοβδόμαδα πήραν μία μεγάλη νίκη στην έδρα της Αντβέρπ για το FIBA Europe Cup. Ο μόνος που κατάφερε να ξεχωρίσει ήταν ο Γιουτζίν Τζέρμαν με 31 πόντους.

Πολύ καλό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες στο παιχνίδι, που είχε ωραίο ρυθμό και έδειχνε να πηγαίνει σε υψηλό σκορ. Το 9-9 έπειτα από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά ήταν χαρακτηριστικό της εικόνας του παιχνιδιού. Στη συνέχεια ο Προμηθέας άρχισε να ξεφεύγει με κάποια μικρά σερί. Οι Πατρινοί πέτυχαν οκτώ συνεχόμενους πόντους στο φινάλε της πρώτης περιόδου και βρέθηκαν στο +12 (15-27), έχοντας 10/14 σουτ και 8 ασίστ στα πρώτα δέκα λεπτά.

Ωστόσο, η δεύτερη περίοδος άρχισε με τον Ιωνικό να έχει τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης. Οι Χουγκάζ και Γκιουζέλης έδωσαν σημαντικές λύσεις στο ζωγραφιστό, ενώ οι Αθηναίου και Αρσενόπουλος εκτέλεσαν από μακριά για ένα επιμέρους 10-2 των γηπεδούχων, με το οποίο μείωσαν σε 25-29 στο 13’. Ακολούθησαν δώδεκα αναπάντητοι πόντοι από τον Προμηθέα, που έφεραν το 25-41, τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό και να φθάνουν στο +18 (31-49) στη λήξη του πρώτου μέρους.

Ένα ξέσπασμα του Ιωνικού μετά το 34-54 στο 21’ έφερε οκτώ συνεχόμενους πόντους για τους Νικαιώτες με σουτ των Κολοβέρου, Μουσταφά και Τζέρμαν. Έτσι μείωσαν σε 42-54, ανάγκασαν τον Ηλία Ζούρο να καλέσει τάιμ άουτ και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και έπιασαν υψηλά στάνταρ και στις δύο άκρες του παρκέ, με αποτέλεσμα να φθάσουν στο +20 (47-67) στο 27’ και να τελειώσουν την τρίτη περίοδο στο 53-77 με σερί 10-0.