Έχοντας το προβάδισμα από το ξεκίνημα ο Προμηθέας κέρδισε με 95-82 τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο για τη 12η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Παράπονα από τους Θεσσαλονικείς για τη διαιτησία, εκκενώθηκε το γήπεδο λίγο πριν το ημίχρονο.

Για τους νικητές (ρεκόρ 8-4) που είχαν 14/30 τρίποντα, ο Αγραβάνης είχε 21 πόντους και ακολούθησαν οι Γκράντ (15π.), Ρέι (11π.) και Ρογκαβόπουλος (10π.), ενώ για τον Ηρακλή (ρεκόρ 3-8) ξεχώρισαν οι Ντάγκλας με 22 πόντους και Γκάρετ με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΣΤΑΘΕΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΗ

Με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα μπήκε στον αγώνα ο Προμηθέας που προηγήθηκε 2-12 με δύο τρίποντα των Δ. Αγραβάνη και Ρογκαβόπουλου την στιγμή που ο Ηρακλής είχε 1/9 σουτ. Χτυπώντας μέσα στη ρακέτα η ομάδα του Ηλία Ζούρου πήγε στο 7-16, όμως σταδιακά ο Ηρακλής μείωσε σε 14-18 χάρη σε τρίποντο του Ντάγκλας, με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 16-21.

Έχοντας περισσότερες επιλογές και βάθος στον πάγκο, οι Πατρινοί διατηρούσαν μια διαφορά κοντά στους 10 πόντους (16-28), όμως όταν ο Ντάγκλας πήρε… μπρος (4/4 τρίποντα) ο Ηρακλής πλησίασε σε 31-35. Ο Δ. Αγραβάνης έδωσε εκ νέου λύση στο σκοράρισμα (33-42) στο 1’54’’ πριν το ημίχρονο, με τους διαιτητές να αποφασίζουν εκκένωση του γηπέδου λόγω των υβριστικών συνθημάτων. Μετά την 20λεπτη διακοπή οι γηπεδούχοι μπήκαν ζεστοί και με τρίποντα των Γ. Αγραβάνη και Παπαδάκη έκαναν το 41-44 του ημιχρόνου.

ΞΕΦΥΓΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Με τον Προμηθέα να ξεκινάει με 5/6 τρίποντα την τρίτη περίοδο το σκορ έγινε 52-61, όμως και πάλι ο Ηρακλής αντέδρασε μειώνοντας με τον Ντόλεζαϊ σε 57-61, ενώ με τρίποντο του Ρέι διαμορφώθηκε το 62-71 στο 30’. Με τρίποντο των Ρογκαβόπουλου και Άντριτς ο Προμηθέας πήγε για πρώτη φορά στο +15 (62-77) και με τρίποντο του Γκίκα στο +19 (66-85 στο 34’) καθαρίζοντας ουσιαστικά εκεί το παιχνίδι, παρά την μικρή επιστροφή που επιχείρησε ο Ηρακλής μειώνοντας σε 82-93 στο 1’39’’ πριν το φινάλε με Παπαδάκη και Γκάρετ.

Δεκάλεπτα: 16-21, 41-44, 62-71, 82-95