Ισοπεδωτική ήταν η Εθνική Παίδων στη πρεμιέρα της στο Eurobasket U16 Β΄ κατηγορίας καθώς συνέτριψε τη Λευκορωσία με 101-60.

Οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου πήρε τη πρώτη της νίκη λοιπόν και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στη πρώτη φάση της διοργάνωσης.
Η Εθνική μας ήταν πραγματικά σαρωτική από την έναρξη του παιχνιδιού και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το 38-9 υπέρ της!

Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε κάτι καθώς η Ελλάδα συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά της και στο πρώτο μέρος είχε 11 κλεψίματα, πέτυχε 25 πόντους στον αιφνιδιασμό και προκάλεσε 17 λάθη στην αδύναμη να αντιδράσει Λευκορωσία με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 57-22.

Τίποτα δεν θα θα μπορούσε να αλλάξει στο δεύτερο μέρος όπου η Εθνική έφτασε να έχει ακόμη και 48 πόντους διαφορά στο σκορ (99-51) λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού και πήρε μια πολύ εύκολη νίκη κόντρα στους Λευκορώσους με 101-60.
Επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα θα είναι το Βέλγιο, την Παρασκευή (11/8 – 18:15).

Τα δεκάλεπτα: 38-9, 57-22, 82-40, 101-60

Ελλάδα: Ρογκαβόπουλος 14 (7ρ.), Τσουμάνης, Καραΐσκος 10, Κλωνάρας 23 (11/16δ., 6κλ.), Βλάσιος 8, Κωστίκας 6, Λαναράς 5, Κάδρας 16 (7ρ.), Σιδεροηλίας 2, Σταυρακούκας 2, Σωτηρίου 8 (9ρ.), Ταζόπουλος 7 (5ασ., 4κλ.).