Παρουσία περίπου 1.000 φιλάθλων της στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ επικράτησε του Χολαργού με σκορ 88-75, στο Game 3 των playoffs και εξασφάλισε το “εισιτήριο” των ημιτελικών της Basket League, εκεί όπου θα αναμετρηθεί με τον Προμηθέα Πατρών.

Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι αν και δυσκολεύτηκαν, έκαναν το 2-1 στη σειρά και πήραν την πρόκριση…  στο δρόμο που διανύουν προς τον τελικό. Κορυφαίος ο αρχηγός, Σάκοτα με 21π. και 5 ριμπ. Ακολούθησαν οι Χάντερ με 13π., Σαντ-Ρος επίσης με 13π. και Λαρεντζάκης με 12π.

Από τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη, που έκαναν φιλότιμη προσπάθεια, ξεχώρισαν οι Λοβ με 20π., Τάλτον με 16π. και Φιτζπάτρικ με 13π.

Το ματς

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πάτησαν πιο δυναμικά στο παρκέ. Με φόρα από το Game 2 δεν δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό και να χτίσουν μια διαφορά ακόμη και με 11 πόντους (10-21, 8′). Απ’ την άλλη, η αδυναμία της Ένωσης ήταν φανερή. Αυτό σε συνδυασμό με την αστοχία της δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο τα πράγματα, με την περίοδο να κλείνει τελικά στο 20-27.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι ξύπνησαν. Με εύστοχο τρίποντο του Σάκοτα (23-27), βολές του Θίοντορ (25-27) και τον Εμπάκουε να ισοφαρίζει (27-27) έδωσαν άλλον “αέρα” στο ματς. Κάπου εκεί ήρθε ο Λαρεντζάκης… αφού πρώτα έγραψε το 29-27 (15′) και έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά, λίγο αργότερα (16′) ανέβασε στο +5 τη διαφορά (36-31) και έβαλε “φωτιά” στο παρκέ. Ωστόσο, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη δεν πτοήθηκαν, Λοβ και Τάλτον βρήκαν τον τρόπο και ισοφάρισαν (40-40). Ο πρώτος με τρίποντο και ο δεύτερος με βολές. Άμεση ήταν η απάντηση από τους “κιτρινόμαυρους” και συγκεκριμένα από τον Γιορκ. Ο Αμερικανός με απίθανο τρίποντο από τα 9 μέτρα έγραψε το 46-42.

Κάπως έτσι, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στη δεύτερη περίοδο, έφεραν τούμπα το ματς και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 46-44.

Mε τρίποντο του Θίοντορ (49-44) και κάρφωμα του Ρος στον αιφνιδιασμό (51-44) ξεκίνησε η τρίτη περίοδος (53-44). Οι φιλοξενούμενοι ήταν φανερό πως είχαν αποσυντονιστεί.  Ο Χόκινς όμως “μίλησε” την ύστατη στιγμή. Με ανάποδο λέι-απ μείωσε σε 55-48 (23′) ενώ λίγο αργότερα (30′) μετέτρεψε ξανά το ματς σε ντέρμπι, αφού με δικό του τρίποντο ο Χολαργός έφτασε μια “ανάσα” από την ισοφάριση (64-61). Το 67-61 που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου γράφτηκε δια χειρός Σάκοτα.

Με τον τρόπο που τελείωσε η προηγούμενη περίοδος, έτσι ξεκίνησε και η τελευταία. Με “όπλο” της την άμυνα και σκόρερ τον αρχηγό της, η Ένωση ανέβηκε στο +9 και το 72-63 (32′). Ο Εμπάκουε μπήκε και αυτός στο “πάρτι” και με λέι-απ ανέβασε τη διαφορά της ΑΕΚ για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (74-64, 35′). Από την μεριά του, ο Χολαργός δεν τα παράτησε. Με όλες του τις δυνάμεις ανασυντάχθηκε και προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι, όμως η θέληση αυτή, ελλείψει λύσεων και καθαρού μυαλού, δεν ήταν αρκετή 979-71, 37′). Έτσι, τα εναπομείναντα 3′ είχαν καθαρό διαδικαστικό χαρακτήρα (88-75).

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 46-44, 67-61, 88-75