Ο Κολοσσός Ρόδου μετά από ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι στο κλειστό της Καλλιθέας κατάφερε να επικρατήσει της μαχητικής Καρδίτσας με 73-67. Ο Περάντες μίλησε στα κρίσιμα και βύθισε και άλλο την ομάδα της Θεσσαλίας στην βαθμολογία.

Σε μια αναμέτρηση που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας ο Κολοσσός επικράτησε στο κλειστό της Καλλιθέας της Καρδίτσας με 73-67. Το παιχνίδι ήταν… θρίλερ σχεδόν στην μεγαλύτερη διάρκεια του, με τις δυο ομάδες εναλλάσσονται στο σκοράρισμα.

Το σύνολο του Χοσέ Σεγκούρα βελτίωσε το ρεκόρ σε 3-4, ενώ από την άλλη πλευρά η Καρδίτσα αγνοεί την χαρά της νίκης ύστερα από 7 αγωνιστικές, παραμένοντας στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος.

Για τους νικητές ο Μπραϊκοβιτς συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις με την ομάδα του την φετινή σεζόν, σημειώνοντας 18 πόντους με 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο Λούκας Περάντες μίλησε στα δύσκολα μετρώντας 12π. με 5ρ. και 6ασ.

Από την αντίπερα όχθη ο Ρομέλο Γουάιτ σημείωσε 20 πόντους, ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ, με τον Σμιθ να προσθέτει 10π.

Δυναμικό ξεκινήσαμε για την Καρδίτσα, αντέδρασε ο Κολοσσός

λάθος επιλογές στην επίθεση. Μάλιστα η Καρδίτσα δεν πτοήθηκε από το καλό ξεκίνημα και αύξησε την διαφορά της στο +13 (6-19 στο 7’) με τον Χοσέ Σεγκούρα να έχει πολλά παράπονα από τους παίκτες του. Σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε η αντεπίθεση της ομάδα της Ρόδου, η οποία μείωσε αρχικά στους 6 (13-19 στο 8’) και στην συνέχεια ισοφάρισε σε 19-19 με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με την ομάδα να του Παπανικολόπουλου να έχει χάσει την συγκέντρωσή της.

Ισορροπημένο δεύτερο δεκάλεπτο, μικρό προβάδισμα για την ομάδα της Θεσσαλίας

Η Καρδίτσα μπορεί να έχασε το μεγάλο προβάδισμα της στην 1η περίοδο, ωστόσο μπήκε το ίδιο δυναμικά και στην 2η αποκτώντας και πάλι μια μικρή διαφορά 5 πόντων (19-24 στο 12’). Ο Κολοσσός ήταν ιδιαίτερα άστοχος (7/23 εντός πεδιάς) και προσπαθούσε να μην χάσει την επαφή με το σκορ, κόντρα σε μια ομάδα που έδειχνε να πατά καλύτερα στο παρκέ του κλειστού της Καλλιθέας (28-31 στο 15’). Ο Γκάουντλοκ ήταν αυτός που ξεκόλλησε την ομάδα του ισοφαρίζοντας σε 33-33 στο 18’, ωστόσο η Καρδίτσα είχε και πάλι απάντηση και με ένα γρήγορο σερί 5-0 πήρε κεφάλι και πάλι στο σκορ (33-38 στο 19’) με την ομάδα του Χοσέ Σεγκούρα να μειώνει σε 37-38 πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Πόντο-πόντο οι δυο ομάδες

Με ένα γρήγορο σερί 8-2 μπήκε ο Κολοσσός στην 3η περίοδο, παίρνοντας διαφορά 5 πόντων για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (45-40 στο 23’). H Kαρδίτσα είχε σφυγμό και με δυο τρίποντα πέρασε και πάλι μπροστά (45-46 στο 25’) σε ένα παιχνίδι με πολύ γρήγορο ρυθμό. Οι δυο ομάδες πήγαινα χέρι-χέρι στο σκορ με την 3η περίοδο να αποτελείται από ρεσιτάλ λαθών. Το σύνολο του Χοσέ Σεγκούρα πήρε και πάλι προβάδισμα (49-46 στο 29’) με την ομάδα της Θεσσαλίας να φέρνει και πάλι το παιχνίδι στην ισορροπία (49-49 στο 29’) με το τέλος της 3ης περιόδου.

Ο Πέραντες μίλησε στα κρίσιμα και έδωσε την νίκη στον Κολοσσό

Η Καρδίτσα πήρε προβάδισμα 3 πόντων με την έναρξη της τελευταίας περιόδου (53-56 στο 32′) και (55-58 στο 33′) δείχνοντας αποφασισμένη να πάρει την πρώτη της νίκη στην Basket League. Tόσο ο Κολοσσός όσο και η ομάδα της Θεσσαλίας παρέμεναν άστοχες, ενώ βιάζονταν να κερδίσουν το παιχνίδι. Το σύνολο του Σεγκούρα πέρασε και πάλι μπροστά με 61-60 στο 37′ ενώ ο Μπιλλής με ένα καθοριστικό τρίποντο έδωσε αέρα 4 πόντων στην ομάδα του (64-60 στο 38′). Η Καρδίτσα μείωσε με τον Γουάιτ σε 66-64, αλλά ο Περάντες με τρίποντο πήγε την διαφορά στο +5 (69-64 στο 39). Ο Περάντες ήταν καθοριστικός, έκανε το σκορ 71-64 44” πριν φινάλε βάζοντας τις βάσεις για την νίκη της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-38, 52-52, 73-67.