Μεγάλη εμφάνιση της Λάρισας μέσα στη Ρόδο, που με ηγέτη τον ασταμάτητο Στέφαν Μούντι κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 71-63 και να πάρει προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League.

Με το καλημέρα… έκπληξη στα πλέι οφ της Stoiximan Basket League. Η Λάρισα του Φώτη Τακιανού συνέχισε την εξαιρετική πορεία του τελευταίου τριμήνου και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στη σειρά με τον Κολοσσό Ρόδου, παρά το γεγονός πως είχε μειονέκτημα έδρας στο ξεκίνημα της σειράς.

Οι παίκτες των Θεσσαλών έμειναν στο πλάνο τους από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, δεν άφησαν τους γηπεδούχους να πάνε το παιχνίδι στο δικό τους ρυθμό και χάρη στην άμυνά τους, όπου και δέχτηκαν 10 πόντους στην τέταρτη περίοδο (10-21 το επί μέρους σκορ) κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη κια να κάνουν πολύ μεγάλο βήμα για πρόκριση.

Ο Στέφαν Μούντι για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν καθοριστικός. Ο Αμερικανός γκαρντ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ έκανε τα πάντα στο παρκέ για τους νικητές. Δεν ήταν μόνο του όμως, καθώς ο Ουσμάν Κρουμπάλι κέρδισε ξανά τις μάχες κάτω από τα καλάθια και με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν σημείο αναφοράς για την ομάδα της Θεσσαλίας. X-Factor ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, ο Κολοσσός δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα του και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Μαργαρίτης, Ουίλιαμς και Ποτ είχαν από 11 πόντους ο καθένας, με τους Ροδίτες να «πληγώνονται» από την περιφέρεια, μετρώντας μόλις 17% στα τρίποντα (5/28).

Με τη σειρά στο 1-0 υπέρ της Λάρισας το Game 2 στο κλειστό της Νεάπολης την ερχόμενη Τρίτη (24/05, 17:00) μοιάζει το πιο σημαντικό παιχνίδι της σειράς, με τους παίκτες του Τακιανού να έχουν την ευκαιρία να τελειώσουν τη σειρά και να προκριθούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στα ημιτελικά, την ίδια στιγμή που ο Κολοσσός θέλει να ισοφαρίσει και να στείλει τη σειρά σε 3ο και τελευταίο παιχνίδι στη Ρόδο.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 36-31, 53-50, 63-71.