Ο Κολοσσός Ρόδου ήταν εντυπωσιακός και επιβλήθηκε εύκολα του Λαυρίου με 82-59.

Η πρώτη και η τελευταία περίοδος για τους γηπεδούχους ήτα αυτές που έκριναν το παιχνίδι, με τους Ροδίτες να πετυχαίνουν συνολικά 50 πόντους στα δύο αυτά δεκάλεπτα, την ίδια στιγμή το Λαύριο πέτυχε 59 σε όλο το ματς.

Ο Κολοσσός έφτασε πλέον το ρεκόρ του στο 5-2, συνεχίζοντας την εκπληκτική του πορεία τη φετινή σεζόν, με το Λαύριο να πέφτει στο 4-3.

Πρωταγωνιστής για τους Ροδίτες ήταν ο Κένι Ουίλιαμς, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, με τον Στέφαν Ποτ να προσθέτει άλλους 12. Στους 11 ο Κιμ Τιλί.

Από την πλευρά του Λαυρίου, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βασίλης Μουράτος με 12 πόντους, με τον Τάισον Κάρτερ να έχει 11.

O Kολοσσός ήταν εντυπωσιακός στην πρώτη περίοδο, με τους Ροδίτες να βρίσκουν αμέσως ρυθμό στην επίθεση και να… πυροβολούν κατά ριπάς το καλάθι του Λαυρίου. Το σκορ του δεκαλέπτου, που ολοκληρώθηκε με 30-15, ήταν ενδεικτικό της εικόνας των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να έχουν επιβληθεί πλήρως.

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες των δύο αντιπάλων ήταν αρκετά άστοχοι, βρίσκοντας πόντους με το… σταγονόμετρο, με το επιμέρους 13-14 του δεκαλέπτου να διατηρεί την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τον Κολοσσό να βρίσκεται μπροστά με 43-29.

Στην τρίτη περίοδο το Λαύριο, πρωταγωνιστές τους Κάρτερ και Μουράτο, που τελείωσαν το δεκάλεπτο με 11 και 9 πόντους αντίστοιχα, κατάφερε να ανεβάσει ρυθμό στην επίθεση, πέτυχε 25 πόντους, δέχθηκε όμως 19, χωρίς να μπορεί να σταματήσει τους παίκτες του Κολοσσού, ρίχνοντας ωστόσο τη διαφορά κάτω από το -10 (62-54), μπαίνοντας και πάλι στο ματς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ροδίτες «έτρεξα» ένα σερί 8-0 ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά στο +16 (70-54) στο 32′, διαγράφοντας ουσιαστικά την προσπάθεια των παικτών του Σερέλη στην τρίτη περίοδο. Στη συνέχεια μάλιστα οι γηπεδούχοι διεύρυναν το σερί τους σε 15-3, κάνοντας το 77-57, ρίχνοντας τίτλους τέλους στο ματς, με τη διαφορά στο τέλος να ξεπερνά και τους 20 πόντους (82-59).

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 43-29, 62-54, 82-59