Ο Κολοσσός Ρόδου έβαλε δύσκολα για ένα ημίχρονο στον Παναθηναϊκό, όμως το… ξέσπασμα του Νεμάνια Νέντοβιτς (27π.) στην επανάληψη αρκούσε να φέρει το διπλό στους «πράσινους» (88-64).

Οι «πράσινοι»… ψάχνονταν για ένα ημίχρονο στη Ρόδο και έδειχναν να μην έχουν ξεπεράσει τη βαριά ήττα στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό. Έτσι, ο διαβασμένος Κολοσσός Ρόδου προηγούταν με +7 στο 20′ και έβαζε δύσκολες εξισώσεις στον Δημήτρη Πρίφτη. Όμως, στην επανάληψη το «κρεσένο» του Νεμάνια Νέντοβιτς αρκούσε για να ανεβάσει το «τριφύλλι» στο 15-1 και να το διατηρήσει στην 1η θέση της Stoiximan.gr Basket League. Στην αντίπερα όχθη, η «μαχητική» -για ένα ημίχρονο- ομάδα του Ηλία Καντζούρη, που αγωνίστηκε δίχως τους Κένι Ουίλιαμς – Κιμ Τιλί, υποχώρησε στο 10-6.

Ο Ντάριλ Μέικον (16π. με 4/6 τρίποντα) «κράτησε» τον Παναθηναϊκό όταν ο «Νέντο» δεν είχε ρυθμό και μόλις… ζεστάθηκε ο Σέρβος οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» το ματς με ένα σερί 19-0 στην 3η περίοδο. Ο Νέντοβιτς μέτρησε 27 πόντους, ενώ ο Οκάρο Ουάιτ είχε 15π. και ο Γιώργος Παπαγιάννης 11 πόντους και 9 ριμπάουντ. Οι «πράσινοι», που δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Ιωάννη Παπαπέτρου, τον Στέφαν Γιόβιτς και τον Λευτέρη Μποχωρίδη, στρέφονται πλέον στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Μπάγερν Μονάχου (22/3). Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ο Τζόρνταν Φλόιντ (19π.), «διέλυσε» τους μέσους όρους του ο Μανώλης Χατζηδάκης (15π.), μοίρασε 7 ασίστ ο Βασίλης Ξανθόπουλος.

Καλό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού, επέστρεψε ο Κολοσσός με Ξανθόπουλο – Χατζηδάκη

Ο Δημήτρης Πρίφτης σε αντίθεση με τον ντέρμπι ξεκίνησε τον Νεμάνια Νέντοβιτς στην πεντάδα και ο Παναθηναϊκός μπήκε εμφατικά στο ματς (3-10 στο 3′). Σε εκείνο το σημείο ο Ηλίας Καντζούρης πέρασε τον Mr. Assist, Βασίλη Ξανθόπουλο και ο Κολοσσός βελτιώθηκε. Στο 6′ ο πίνακας του σκορ έγραφε 7-14 με «πράσινο» επιθετικό πλουραλισμό, όμως οι γηπεδούχοι… ανέβηκαν γρήγορα. Με 4ασ. του Ξανθόπουλου και «ζημιά» από τον Μανώλη Χατζηδάκη μέσα στη ρακέτα (10π., ενώ στο πρωτάθλημα είχε μ.ό. 3,6π.) το σκορ στο 10′ έγινε 17-18.

Σερί 10-0 των γηπεδούχων, «χαμένοι» στο παρκέ και… μπερδεμένοι οι «πράσινοι»

Οι Ροδίτες είχαν κεκτημένη ταχύτητα και με γκολ – φάουλ του Χατζηδάκη πέρασαν μπροστά (27-24 στο 14′). Αντιθέτως, το «τριφύλλι» δεν είχε επιθετικό ρυθμό και το σερί των παικτών του Καντζούρη έφτασε το 10-0 (32-24 στο 17′ με 3π. το Ξανθόπουλου). Δύο τρίποντα του Ντάριλ Μέικον έφεραν το ματς στον πόντο (32-31 στο 18′), αλλά οι διαβασμένοι γηπεδούχοι… απάντησαν με νέο 6-0 (38-31). Συνολικά, οι «πράσινοι» έπαιζαν κακό μπάσκετ στο πρώτο μέρος, δεν είχαν ισορροπία στην άμυνά τους και δεν έβρισκαν σταθερές στην επίθεση πλην του Παπαγιάννη (9π.), με τον Κολοσσό του 38χρονου Ξανθόπουλου (5π., 6ασ.), του κυρίαρχου Χατζηδάκη (13π.) και του «δαιμόνιου» Τζόρνταν Φλόιντ (11π.) να έχει τον απόλυτο έλεγχο (40-33).

Ο Μέικον «ξεκλείδωσε» την άμυνα του Κολοσσού, ο Νέντοβιτς έδωσε διψήφιες διαφορές

Στην επανάληψη οι λύσεις για τον Παναθηναϊκό ήρθαν αρχικά με το σκοράρισμα του Μέικον (48-45 στο 23′). Οι Ροδίτες σημάδευαν το σίδερο, ο Παπαγιάννης μάζευε τα ριμπάουντ και ο Αμερικανός γκαρντ φτάνοντας τα 4/4 πίσω από τα 6,75μ. ισοφάρισε (48-48 στο 25′). Οι παίκτες του Καντζούρη δεν είχαν «καθαρό μυαλό», οι ξένοι του Κολοσσού ήταν άστοχοι και η «πράσινη» άμυνα… ανέβασε στροφές για ένα σημαντικό σερί που έκανε τη διαφορά. Ο Ουάιτ έδωσε «σίγουρα καλάθια» και ο Νέντοβιτς από εκεί που είχε 0/6 3π. μέτρησε 3/3 διαδοχικά και «ζεστάθηκε». Έτσι, το σκηνικό άλλαξε πλήρως και με 19-0 σερί οι πρωταθλητές Ελλάδας πήραν ένα άνετο, διψήφιο προβάδισμα (51-67 στο 30′). Να σημειώσουμε πως η ομάδα του Πρίφτη είχε 33π. στο ημίχρονο και 34π. στην 3η περίοδο.

Με… υπογραφή Νέντοβιτς, προτού περάσει η σκυτάλη στη second unit

Ο «Νέντο» ήταν συγκονιστικός στο 2ο ημίχρονο και φτάνοντας τους 25 πόντους στο 32′ έφερε το «τριφύλλι» στο +21 για να… σφραγίσει επί της ουσίας το διπλό (51-72). Από εκεί και μετά όλα είχαν κριθεί, με τον Σέρβο να κάνει… σόου και τον Κολοσσό να προσπαθεί να «ροκανίσει» τη διαφορά. Επί της ουσίας, από το 40-33 του ημιχρόνου, το ματς έφτασε το 51-78 στο 34′ με επιμέρους σκορ 11-43. Ο Πρίφτης πέρασε στο παιχνίδι τη second unit του, μαζί με τους Χουγκάζ – Μαντζούκα και στην τελική ευθεία τίποτα δεν άλλαξε (62-82 στο 38′) με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το διπλό (64-88).

Τα Δεκάλεπτα: 17-18, 40-33, 51-67, 64-88.