Ο Κολοσσός Ρόδου έφτασε σε μια μεγάλη ανατροπή στην 4η περίοδο, πέτυχε 38 πόντους και πήρε μια νίκη-παραμονή, επικρατώντας με 90-86 του Άρη ο οποίος εξακολουθεί να βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα…

Ο Άρης είχε τον έλεγχο του αγώνα για 30 λεπτά, προηγήθηκε ακόμα και με 14 πόντους (25-39) και είχε τον Λευτέρη Μποχωρίδη να αγγίζει το «triple double». Αλλά δεν είχε δυνάμεις ως το τέλος και καθαρό μυαλό, με το Κολοσσό χάρη στους Λοβ-Γκρίφιν αλλά και σημαντική βοήθεια από τον Τσαλμπούρη, να κάνει μία εκπληκτική τέταρτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 38-25, να πετυχαίνει την ανατροπή η οποία του έδωσε την νίκη… μισή παραμονή, μιας και έφτασε στις 8 νίκες, κρατώντας τους «κίτρινους» στις 5 νίκες και στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα καμία ομάδα δεν μπόρεσε να επιβάλλει τον ρυθμό της, με τον Κολοσσό πάντως να καταφέρνει να προηγηθεί με 17-12 στο 8ο λεπτό. Η απάντηση του Άρη ήταν άμεση και με ένα σερί 5-0 ισοφάρισε σε 17-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η άνοδος του Μποχωρίδη και η ευστοχία του Άρη από τα 6.75 τον βοήθησαν να κάνει το πρώτο σημαντικό σερί του, μιας και το 23-24 του 14ου λεπτού, μετατράπηκε σε 23-32 στο 15΄και 30΄΄ με τους «κίτρινους» να είναι στο +9. Ο Κολοσσός δεν είχε αντίδραση με τον Άρη να καταφέρνει να φτάσει την διαφορά στους 14 πόντους (25-39) στο 17’ και 40΄΄, δείχνοντας απόλυτος κυρίαρχος στο παρκέ.

Οι Ροδίτες με τον Γκρίφιν να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες στην επίθεση, μπόρεσαν να… βγάλουν αντίδραση και να μειώσουν την διαφορά και με ένα σερί 8-2 μείωσαν σε 37-43, με τον Αμερικανό του Κολοσσού να ευστοχεί στην εκπνοή του ημιχρόνου από τα 9 μέτρα σε τρίποντο… απελπισίας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα… ίσα (46-46), με τον Άρη όμως να αντιδράει άμεσα. Με κορυφαίο τον Μόρις στην επίθεση και εξαιρετική άμυνα κυρίως στους ψηλούς του Κολοσσού, ο Άρης μπόρεσε να… τρέξει και να κάνει ένα σερι 12-3 και να προηγηθεί με 49-58 στο 27ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν αντίδραση, προσπαθούσαν με ατομικές ενέργειες να σκοράρουν, κάτι που δεν είχε αποτέλεσμα. Έτσι οι «κίτρινοι» κατάφεραν με τον Μποχωρίδη να σκοράρει, να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο +9 (52-61).

Ο Κολοσσός μπήκε αποφασισμένος για την ανατροπή και με κορυφαίο τον Λοβ εκμεταλλεύτηκε την αμυντική… χαλάρωση του Άρη ώστε να μπορέσει από το -9 (60-69) να προηγηθεί με 76-73, κάνοντας ένα επιμέρους σερί 16-4.

Οι Ροδίτες προηγήθηκαν με 87-82, δείχνοντας να έχουν «κλειδώσει» την νίκη με 15 δευτερόλεπτα για το τέλος. Αλλά ο αγώνας είχε… δρόμο ακόμα αφού με βολή του Ντραγκίσεβιτς ο Άρης μείωσε σε 87-83, έχασε την δεύτερη και ο Φιτζπάτρικ που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ με «γκολ φάουλ» μείωσε σε 87-86, με 8΄΄ για το τέλος. Ο Λοβ διατήρησε το… απόλυτο από την γραμμή των βολών όπου εκείνη την στιγμή είχε 11/11 και έκανε το 89-86 με 7 δευτερόλεπτα να απομένουν. Στην τελευταία επίθεση του Άρη, ο Μποχωρίδης κυνήγησε το φάουλ στο τρίποντο αλλά έκανε βήματα, με τον Λοβ να διαμορφώνει το τελικό 90-86.

Από τον Κολοσσό Ρόδου που είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Λοβ είχε 23 πόντους και 7 ασίστ, ο Γκρίφιν 18 πόντους και 7 ασίστ. Ο Άρης είχε έναν εκπληκτικό Λευτέρη Μποχωρίδη ο οποίος άγγιξε το «triple double» με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ ο Ντραγκίσεβιτς πρόσθεσε 20 πόντους.