Ο Κολοσσός Ρόδου δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην ανέτοιμη Λάρισα, και επικράτησε με 90-64, για να ανέβει στο 2-4 και να πάρει ανάσα.

Οι Ροδίτες πέτυχαν μία Λάρισα, η οποία είχε μείνει χωρίς παιχνίδι από τις 31 Οκτωβρίου, επέστρεψαν στις νίκες έπειτα από δύο ήττες και ανέβηκαν στο 2-4, την ώρα που οι Θεσσαλοί είναι στο 0-3.

Για τους νικητές, 18 πόντους και 8 ριμπάουντ σημείωσε ο Κερέμ Καντέρ. 17 πόντους και 7 ασίστ είχε ο Ντόμινικ Άρτις, ενώ 14 πόντους πέτυχε ο Μιχάιλο Άντριτς.

Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισε ο Τζέιμς Ουέμπ με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ. 11 πόντους, όσους και ο Τζέρι Σμιθ, είχε ο Μπράντον Ρας, ο οποίος μάζεψε και 7 ριμπάουντ.

Ο Κολοσσός μπήκε καλύτερα στο ματς και από νωρίς μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, χάρη στην μεγάλη ευστοχία του. Συγκεκριμένα, οι Ροδίτες προηγήθηκαν με 21-11 στο 7ο λεπτό, έχοντας 9/11 σουτ εντός παιδιάς μέχρι εκείνο το σημείο.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Θεσσαλοί βρήκαν ρυθμό, βελτίωσαν τα ποσοστά τους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και κατάφεραν με την λήξη του πρώτο μέρους να μειώσουν στους πέντε την διαφορά (45-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό ήταν παρόμοιο με το πρώτο. Ο Κολοσσός ήταν κυρίαρχος απέναντι σε μία κακή επιθετικά Λάρισα και με ένα επιμέρους σκορ 21-11 έφθασε στο +15.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα στην τελευταία περίοδο και κατάφεραν από νωρίς να κλειδώσουν τη νίκη, αφού πήγαν τη διαφορά μέχρι και στους 26 πόντους (88-62) 2:17 πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 45-40, 66-51, 90-64.