Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε προβλήματα στην Ρόδο, επικρατώντας εύκολα του Κολοσσού με 87-69.

Άλλη μία εύκολη νίκη πρόσθεσε στον απολογισμό του στη Stoiximan Basket League ο Ολυμπιακός, που πέρασε και από τη Ρόδο χωρίς τους ΜακΚίσικ και Βεζένκοφ, στην προσπάθειά του να πιάσει και πάλι τον ρυθμό που είχε πριν τα κρούσματα κορωνοϊού που εμφανίστηκαν στην ομάδα. Στο 10-1 πήγαν οι Πειραιώτες, έχοντας το μυαλό τους στο ερχόμενο ματς με τον Ερυθρό Αστέρα (27/1) για την Euroleague, στο οποίο η νίκη είναι μονόδρομος. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έπιασαν στη Ρόδο τα συνηθισμένα επιθετικά τους στάνταρ στο πρωτάθλημα, όμως η ατομική ποιότητα των παικτών του έκανε τη διαφορά, μιας και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με μόλις 14 ασίστ και 21 λάθη. Κορυφαίοι οι Τόμας Ουόκαπ (13π, 10ρ, 4ασ) και Χασάν Μάρτιν (13π, 8ρ).

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν καλό για τον Ολυμπιακό, που μπόρεσε να εκμεταλλευτεί σε άμυνα και επίθεση το μέγεθος του Φαλ, όπως και την αστοχία των παικτών του Κολοσσού. Έτσι το παιχνίδι άρχισε με έξι αναπάντητους πόντους των Πειραιωτών, που έφθασαν μέχρι και το +9 (7-16) στο 6ο λεπτό, με τα τρίποντα των Ουόκαπ και Παπανικολάου. Μόνο ο Ουίλιαμς ήταν αξιόπιστη πηγή σκοραρίσματος μέχρι εκείνο το σημείο για τους γηπεδούχους, όμως στη συνέχεια η είσοδος του Φλόιντ στο παρκέ άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα. Ο Αμερικανός έκανε τη διαφορά με το που πέρασε στο παιχνίδι, οι Πειραιώτες πήραν κάποιες βιαστικές επιλογές στην επίθεση κι έτσι η διαφορά μειώθηκε. Ο Κολοσσός κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο, όντας μόλις στο -3 (16-19), εκμεταλλευόμενος πλήρως το γεγονός ότι είχε μόλις ένα λάθος, έναντι πέντε του Ολυμπιακού.

Οι Ροδίτες πλέον είχαν βρει τα πατήματά τους και τον τρόπο να νικήσουν την υπεροπλία των «ερυθρολεύκων» και το έδειξαν στις αρχές της δεύτερης περιόδου, έχοντας και την ψυχολογία υπέρ τους από το καλό φίνις στο πρώτο δεκάλεπτο. Με όπλο την καλή τους άμυνα οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη παρέμεναν πολύ κοντά στο σκορ (20-21, 13’), ωστόσο και ο Ολυμπιακός ήταν αντίστοιχα καλός και γι’ αυτό δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Οι Πειραιώτες έμειναν χωρίς εύστοχο σουτ εντός παιδιάς στα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όμως τα βρήκαν μαζεμένα και άρχισαν να χτίζουν και πάλι διαφορά (22-31, 15’). Παρά την καλή παρουσία των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε κάθε mismatch και επαφή, έφθασε τις 10/11 βολές στη περίοδο και ο Σλούκας με τρίποντο στην εκπνοή τον έστειλε στα αποδυτήρια με +12 (32-44).

Στο δεύτερο μέρος μπήκε πιο συγκεντρωμένος ο Κολοσσός, που στόχευσε στην καλή του άμυνα, προσπαθώντας να κλείσει κάθε διάδρομο προς τη ρακέτα του. Οι γηπεδούχοι κράτησαν στο μηδέν τον Ολυμπιακό για τρεισήμισι λεπτά στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και με έξι δικούς τους πόντους μείωσαν σε 38-44, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Οι «ερυθρόλευκοι» σταδιακά ξεπέρασαν τα λάθη και την αστοχία και με ατομικές προσπάθειες κυρίως έσπασαν την καλή αντίπαλη άμυνα. Ο Ντόρσεϊ ήταν αυτός που έδωσε αρχικά τον ρυθμό με συνεχόμενα εύστοχα σουτ, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ουόκαπ, ο οποίος με έξι συνεχόμενους πόντους έφερε τους Πειραιώτες στο +14 (43-57) στο 28’. Εν τέλει οι φιλοξενούμενοι πρόλαβαν να ανεβάσουν κι άλλο τον δείκτη της διαφοράς, με τον Μάρτιν να πετυχαίνει διαδοχικά καλάθια, με τα οποία η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 45-63.

Ο Κολοσσός έδειξε κατά διαστήματα ότι είναι μία επικίνδυνη ομάδα και γι’ αυτό ο Ολυμπιακός δεν χαλάρωσε μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, παρά τη μεγάλη διαφορά που είχε. Μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν την απόσταση στο σκορ σ’ αυτά τα επίπεδα, βγάζοντας μία φρεσκάδα στο φινάλε, η οποία προερχόταν από το γεγονός ότι ο Γιώργος Μπαρτζώκας έβαλε κυρίως παίκτες που χρησιμοποίησε στη δεύτερη περίοδο και έκτοτε τους άφησε στον πάγκο μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο. Σε δύο περιπτώσεις ο Ολυμπιακός έφθασε το +19 (49-68, 56-75) που ήταν και η μέγιστη τιμή της διαφοράς, ενώ ο Πρίντεζης στο τέλος με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 69-87, σε ένα παιχνίδι που για τρεις περιόδους τον έλεγχο οι άμυνες και στο φινάλε φάνηκαν οι επιθετικές αρετές των ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 32-44, 45-63,