Ο Ηρακλής φεύγει με σπουδαίο διπλό στις αποσκευές του, καθώς άντεξε την πίεση του Κολοσσού στα τελευταία λεπτά, κράτησε το προβάδισμα χάρη στην ψυχραιμία των παικτών του και επικράτησε με το τελικό 88-86.

Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 7-11 αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πήραν τον έλεγχο του αγώνα, προηγούμενοι με 19-14 στο 8΄και 30΄΄ και έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 21-20.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, κυρίως λόγω του επιθετικού… οίστρου του Ζάρα ο οποίος είχε στο πρώτο ημίχρονο 17 πόντους. Έτσι προηγήθηκαν από την αρχή της δεύτερης περιόδου και έφτασαν στο +9 (39-48) στο 18ο λεπτό, πριν το 41-53 του 20ου λεπτού, με το +12 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός αντέδρασε και… χτύπησε μέσα στην ρακέτα με Τουντζιαράκη και Αγκμπελέσε. Αρχικά ο Ηρακλής κρατούσε μία διαφορά ασφαλείας, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +8 (62-70), αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 68-70 στο 33ο και να επιστρέψουν για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης. Ο Ηρακλής με ένα σερί 7-2, προηγήθηκε με 70-77 στο 35ο λεπτό, αλλά οι Ροδίτες δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 79-81 στο 39ο λεπτό.

Με δύο βολές του Τέπιτς ο Ηρακλής προηγήθηκε με 81-85 στα 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Τζάκσον με τρίποντο μείωσε σε 84-85 και ο Οκερέαφορ έδειξε ψυχραιμία για το 2/2 από την γραμμή των βολών ώστε να διαμορφώσει το 84-87, μόλις οχτώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Κολοσσός μείωσε γρήγροα σε 86-87 με Αγκμπελέσε, Ο Σούλερ είχε 1/2 βολές (86-88) με τον Μπράζελτον να προσπαθεί να… στείλει το παιχνίδι στην παράταση αλλά εκεί Καββαδάς και Σούλερ του έβαλαν… δύσκολα ώστε να αστοχήσει και έτσι ο Ηρακλής πήρε την νίκη με 86-88.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-53, 62-70, 86-88.