Η Λάρισα κέρδισε αυτή τη ματσάρα με σκορ 83-82 στη παράταση  με ανατροπη! Η ομάδα απ την Θεσσαλία βρισκόταν 9 πόντους πίσω 2 λεπτά πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας, όμως έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και εν τέλει το κέρδισε, σφραγίζοντας το εισιτήριό της για τα ημιτελικά της Basket League.

Ήταν… Κολοσσός στο ξεκίνημα

Ο Κολοσσός μπήκε με περισσότερη ενέργεια και διάθεση στο παρκέ, με τους Ροδίτες να καταφέρνουν να προηγούνται με 0-6 στο 2′, την ίδια στιγμή που ο Μάριτς έφτασε τα δύο φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν στην άμυνα, είχαν υπομονή στην κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση και στο 3′ διαμόρφωσαν το 2-10. Η ομάδα του Καντζούρη είχε βρει ρυθμό, κυριαρχούσε κάτω από τα καλάθια, έχοντας 8 (τα 3 επιθετικά) έναντι 2 ριμπάουντ και στο 6′ έπιασε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (6-18). Η Λάρισα στη συνέχεια αντέδρασε, «έτρεξε» ένα σερί 8-0 για το 14-18 στο 9′, με τους Κρουμπάλι και Μούντι να έχουν από 5 πόντους και το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τον Κολοσσό μπροστά με 14-20.

Με σερί 9-0 η Λάρισα επέστρεψε στο ματς

Η εκκίνηση της δεύτερης περιόδου έμοιαζε με την αντίστοιχη της πρώτης, με τους Ροδίτες να πιάνουν και πάλι στο 12′ τη διψήφια διαφορά (16-26), με τα ριμπάουντ πλέον να βρίσκονται στο 4-14 υπέρ των φιλοξενούμενων και τον Τιλί να έχει φτάσει τους 7 πόντους. Η Λάρισα όπως και στην στο προηγούμενο δεκάλεπτο «έτρεξε» ένα σερί 6-0 στα μέσα της περιόδου, μειώνοντας σε 22-26 στο 15′. Ο Ουίλιαμς όμως με τρίποντο στο 17′ έκανε το 22-31, με την ομάδα του Καντζούρη να έχει 9 επιθετικά ριμπάουντ, όσα τα συνολικά των γηπεδούχων! Ο Ζάρας απάντησε στο 18′ και μείωσε σε 26-31, με τον Μούντι με νέα «βόμβα» και σερί 7-0 να διαμορφώνει το 29-31. Στο 19′ ο Καράμπελας με δύο βολές ισοφάρισε σε 31-31, με το επιμέρους σκορ πλέον να φτάνει το 9-0 και το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει τον Κολοσσό μπροστά με 32-35.

Μάχες στο παρκέ και προβάδισμα για τον Κολοσσό

Ο Ζάρας στην έναρξη της τρίτης περιόδου έφερε και πάλι στα ίσια την αναμέτρηση με τρίποντο (37-37), με τους Ροδίτες να αντιδρούν και στο 25′ να παίρνουν μικρή διαφορά 5 πόντων (42-47) συνεχίζοντας να έχουν το τιμόνι του ματς. Το παιχνίδι στη συνέχεια «άναψε», οι μονομαχίες στο παρκέ έδινα και έπαιρναν, με τις άμυνες να σκληραίνουν, τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 44-47 στο 26′, τους Ροδίτες να διαμορφώνουν στο 27′ το 44-49, αλλά την ομάδα του Τακιανού με σερί 4-0 να φέρνει στο 28′ την αναμέτρηση στον πόντο (49-50). Ο Κολοσσός με πρωταγωνιστή τον Ουίλιαμς στο 29′ έφτασε και πάλι στο +5 (49-54), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει του φιλοξενούμενους στο 54-49.

Επέστρεψε η Λάρισα και… παράταση!

Η Λάρισα στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου μείωσε σε 57-59, με τους Ροδίτες να μην χάνουν τη συγκέντρωσή τους και την ψυχραιμία τους και να διαμορφώνουν στο 32′ το 57-61. Το παιχνίδι στη συνέχεια είχαν αρκετή ένταση και νεύρα, κάτι που επηρέασε στις δύο ομάδες, που στα 4 πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου είχαν σημειώσει μόλις 6 πόντους. Ο Ποτ στο 35′ «έσπασε» την επιθετική αφλογιστία, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 58-65 στο 35′ και να παίρνουν σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Ο Μαργαρίτης στο 38′ με καλάθι και φάουλ ήταν αυτός που έκρινε οριστικά την αναμέτρηση, γράφοντας το 61-70, με τη Λάρισα όμως να μην έχει πει την τελευταία της λέξη και με σερί 6-0 να μειώνει στα 59″ σε 68-70. Ο Τσαϊρελης στα 21″ έχασε λέι απ και την ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Τιλί με 1/2 βολές να διαμορφώνει στα 20″ το 68-71. Ο Μούντι στα 17″ από την γραμμή έκανε το 70-71, με τον Φλόιντ με 1/2 βολές να κάνει το 70-72 και τον Μούντι σε καλάθι στα 2″ να στέλνει το ματς στην παράταση (72-72).

Φουλ των… βολών και στην τετράδα η Λάρισα!

Στην έναρξη του έξτρα πεντάλεπτου ο Ζάρας με δύο βολές έδωσε για πρώτη φορά στο παιχνίδι προβάδισμα στη Λάρισα (74-72), με τις δύο ομάδες στη συνέχεια να πηγαίνουν πόντο-πόντο και τον Ποτ με 1/2 βολές να ισοφαρίζει σε 77-77 στο 42′. Ο Μάριτς με βολές και πάλι διαμόρφωσε το 79-77 στο 43΄με τον Σλαφτσάκη με 1/2 να μειώνει σε 79-78 στα 1:36. Ο Μάριτς και πάλι στο 1:26 έγραψε το 81-78, με τον Φλόιντ και 2/2 να κάνει το 81-80. Ο Μούντι και πάλι από την γραμμή στα 45″ διαμόρφωσε το 82-80 με 1/2, με τον Φλόιντ να αστοχεί στη συνέχεια και τον Μπέρζινς στα 20,9″ με 1/2 να γράφει το 83-80. Ο Οικονομόπουλος στα 16,8″ με δύο βολές έκανε το 83-82, με τον Μούντι στη συνέχεια να κάνει λάθος, τον Φλόιντ να αστοχεί, τους Ροδίτες να έχουν και πάλι κατοχή με 1,2″ για τη λήξη αλλά να μην βρίσκουν στόχο και τη Λάρισα να παίρνει τη νίκη με 82-82 και την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 32-35, 54-59, 72-72, 83-82 (παρ.)