Το Λαύριο απέδρασε με το διπλό από την έδρα της Λάρισας, επικρατώντας με 75-66. Προηγήθηκαν με 15 πόντους στην πρώτη περίοδο οι Λαρισαίοι, δεν άντεξαν μέχρι το τέλος.

Έτσι η ομάδα της Λαυρεωτικής επέστρεψε στις νίκες, μετά την βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό και ανέβασε το ρεκόρ της στο 2-1 εντός των συνόρων, πριν αντιμετωπίσει την Μάλαγα εκτός έδρας για το BCL (20/10, 21:30). Κορυφαίοι για το σύνολο του Χρήστου Σερέλη οι Τάισον Κάρτερ (19π, 3ρ, 4ασ), Βασίλης Μουράτος (9π, 8ασ) και Πέτρος Γερομιχαλός (13π, 6ρ, 5ασ).

Από την άλλη πλευρά, η Λάρισα υπέστη την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της και πρώτη εντός έδρας, αφού στην πρεμιέρα είχε κερδίσει τον Κολοσσό Ρόδου. Πλέον βρίσκεται στο 1-2 και έχει να ετοιμάσει το πολύ δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Προμηθέα Πάτρας (23/10, 17:00). Για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου ξεχώρισαν οι Τζέιλεν Χάντσον (20π, 4ρ), Τζέι Θριτ (15π, 7ρ, 6ασ) και Ουσμάν Κρουμπάλι (12π, 10ρ, 5ασ).

To παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 3ο λεπτό βρέθηκαν να προηγούνται με 10-0, με τους Χάντσον και Ζάρα να πετυχαίνουν από πέντε πόντους. Ο Κακλαμανάκης χάλασε το σερί της Λάρισας, ωστόσο ανέλαβε δράση ο Κρουμπάλι για να φέρει το 17-2 στα μισά της πρώτης περιόδου. Η είσοδος του Γερομιχαλού στο παρκέ ήταν καθοριστική, αφού ήταν αυτός που ξεκόλλησε επιθετικά το Λαύριο και σημειώνοντας εννέα πόντους η διαφορά έπεσε με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-13.

Ακριβώς αντίθετη ήταν η εκκίνηση στη δεύτερη περίοδο, αφού οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με επιμέρους σκορ 9-1, έχοντας ως πρωταγωνιστές του Αμίνου και Περσίδη. Έτσι το Λαύριο πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 14’ με 21-22. Εκεί ανέλαβε δράση ο Θριτ, ο οποίος πέτυχε 13 συνεχόμενους πόντους για την Λάρισα και έβαλε την ομάδα του μπροστά με 34-32, δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Η ομάδα της Λαυρεωτικής προσπέρασε ξανά με τον Κάρτερ (34-35), αλλά ο Χάντσον με δικούς του πόντους έστειλε το σύνολο του Νίκου Παπανικολόπουλου μπροστά στην ανάπαυλα με 38-35.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Κάρτερ έφερε ξανά το ματς στα ίσα, κάνοντας το 38-38. Όμως η αμυντική λειτουργία της Λάρισας ήταν πολύ καλή και κατάφερε να συντηρεί σταθερά μία διαφορά της τάξεως των πέντε πόντων μέχρι και το 26’, όταν έγινε το 50-45. Το Λαύριο μείωσε στους δύο (50-48), ενώ λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Κακλαμανάκης απάντησε στο 4-0 των γηπεδούχων και έριξε τη διαφορά στους τέσσερις (54-50). Ωστόσο ένα τρίποντο του Χάντσον στην εκπνοή της τρίτης περιόδου έστειλε τους Θεσσαλούς στο +7 (57-50).

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με 6-0 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πλησίασαν στον πόντο, με το 57-56 στο 32′, ενώ ένα ακόμα 6-0 τους έφερε και μπροστά στο σκορ μετά από ώρα. Το 60-56 έγινε 60-62 στο 35ο λεπτό και εκεί τα πράγματα άρχισαν σιγά-σιγά να παίρνουν τον δρόμο τους. Η Λάρισα ισοφάρισε προσωρινά σε 62-62 και οι δέκα αναπάντητοι πόντοι των φιλοξενούμενων, που έκαναν το 62-72 στο 38′, τους έδωσαν και τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 38-35, 57-50, 66-75