Το Περιστέρι ήταν ανώτερο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης κόντρα στη Λάρισα και πήρε τη νίκη με 78-63 στην 7η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Πλέον η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έχει ρεκόρ 3-3 στο ελληνικό πρωτάθλημα, τους γηπεδούχους να «βυθίζονται» ακόμα περισσότερο, πέφτοντας στο 1-5.

Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Έρικ ΜακΚρι, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους και 3/4 τρίποντα, με τον Τεράν Πέτεγουεϊ να σημειώνει άλλους 11. Στους 10 ο Ίαν Μίλερ.

Από τη Λάρισα πρωταγωνιστής ήταν ο Τζέιλεν Χάντσον, που πέτυχε 20 πόντους, με τον Γιάννη Σαχπατσίδη να έχει άλλους 11 με 6 ριμπάουντ.

To Περιστέρι μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό στην πρώτη περίοδο, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον ΜακΚρι, που πήρε την «μπαγκέτα» στην επίθεση της ομάδας των δυτικών προαστίων, με τους παίκτες του Μανωλόπουλου να προηγούνται με 22-16 στο τέλος του δεκαλέπτου, με τον Χάντσον να αποτελεί τη μοναδική πηγή κινδύνου για τη Λάρισα.

Στο ίδιο μήκος κύματος διεξήχθη και η δεύτερη περίοδος, με το Περιστέρι να έχει τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, να μην επιτρέπει στους γηπεδούχους να πλησιάσουν απειλητικά στο σκορ, με τον Πέτεγουεϊ να παίρνει τον πρωταγωνιστικό ρόλο στην επίθεση της ομάδας των δυτικών προαστίων, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 12 πόντους, με τον ΜακΚρί να έχει άλλους 10 και τον Χάντσον να συνεχίζει να παραμένει η μοναδική αξιόπιστη λύση στην επίθεση της Λάρισας, με το Περιστέρι να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 38-30.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στην επίθεση, με το Καράμπελα, που ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με 8 πόντους, να είναι άξιος συμπαραστάτης του Χάντσον, που με 15 συνέχισε να «φορτώνει» το καλάθι του Περιστερίου, την ίδια στιγμή που ο ΜακΚρι (17 π.) κράτησε σχεδόν μόνος του επιθετικά στην περίοδο την ομάδα του Μανωλόπουλου, που είδε στο τέλος του δεκαλέπτου τη Λάρισα να έχει πλησιάσει στο -6 (48-54).

Στην τελευταία περίοδο ωστόσο το Περιστέρι πάτησε και πάλι το… γκάζι και «έτρεξε» ένα επιμέρους 13-2, διαμορφώνοντας το 50-67 στο 34′, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, με τον Μορέιρα να κάνει πάρτι κάτω στη ρακέτα και το τελικό 78-63 να «σφραγίζει» την επικράτηση των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 30-38, 48-54, 63-78