Η Λάρισα επικράτησε με 82-65 του Ρεθύμνου και το… έπιασε στο 3-7, με την επιθετική πολυφωνία της Θεσσαλικής ομάδας να κάνει την διαφορά στην αναμέτρηση. Τραυματίστηκε ο Φράνκαμπ στην τελευταία φάση, ο Ράς είχε 16 πόντους στο ντεμπούτο του.

Το ματς

Με το καλάθι του Λι το Ρέθυμνο έκανε το 7-9 στο “5”, όμως η συνέχεια δεν ήταν όπως περίμεναν οι φιλοξενούμενοι. Οι Κρητικοί ανέβασαν την απόδοση τους στο τέλος του δεκαλέπτου και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 14 (27-13) χάρη σε 2 σερί τρίποντα του Μπράντον.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Τσιλούληνα γράφει το 41-23 στο 15’ με τρίποντο. Η ομάδα του Αγγέλου πήγε και στο +23 (52-29) με τον Μπράντον για να μειώσει ο Καμπερίδης σε 52-31 στην τελευταία φάση του ημιχρόνου. H Λάρισα είχε 8/17 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ το Ρέθυμνο σούταρε με 2/11.

Ο Φράνκαμπ έγραψε το 59-43 στο 25’ για το Ρέθυμνο, αλλα ο Χίκι έκανε το 65-46. Τελικά και πάλι ο Φράνκαμπ με τρίποντο μείωσε σε 65-51 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το Ρέθυμνο δεν μπόρεσε να μπει και πάλι στο ματς, αφού ο Χίκι με 4 σερί πόντους έκανε το 77-63, 3 λεπτά πριν το τέλος και κλείδωσε το ματς.