Το Λαύριο ήταν το φαβορί, ο Κολοσσός το πάλεψε, οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση, όμως στον έξτρα χρόνο οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τάισον Κάρτερ, έφτασαν στη νίκη (83-77) παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Κολοσσός παρότι το Λαύριο ήταν μπροστά στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ακολουθούσε από κοντά και στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε με εξαιρετική άμυνα να πάρει το προβάδισμα και τελικά να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο όμως το Λαύριο ήταν αποτελεσματικότερο και έχοντας τον εξαιρετικό Τάισον Κάρτερ, ο οποίος πέτυχε τους 12 από τους 18 πόντους, έφτασε στη νίκη έστω και δύσκολα παραμένοντας στο… ρετιρέ της βαθμολογίας.

Από το Λαύριο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Τάισον Κάρτερ με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά και ο Ανοσίκε που μάλιστα πέτυχε double-double με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από πλευράς Κολοσσού ο Καντέρ με 22 πόντους και 13 ριπάουντ ξεχώρισε.

Το Λαύριο με τους Κάρτερ, Ντέιβις και Ντιαλό προηγήθηκε στο ξεκίνημα, όμως ο Ξανθόπουλος από τα 6.75 έφερε το ματς στα ίσα (6-6). Το παιχνίδι είχε συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, με τον Κολοσσό να παίρνει κεφάλι στην αναμέτρηση (11-12) για πρώτη φορά δια χειρός Άρτις. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου όμως το Λαύριο πέρασε στην αντεπίθεση και με πρωταγωνιστές τους Ανοσίκε και Κόζι έφτασε στο +9 (26-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον εξαιρετικό Άρτις μείωσε στους 5 (30-25), όμως με τον Σάβας και Ανοσίκε το Λαύριο έκανε και πάλι τη διαφορά διψήφια (37-27). Ο Καντέρ με 6 δικούς του πόντους, έδωσε… ανάσα στον Κολοσσό, όμως η ομάδα του Χρήστου Σερέλη βρήκε και πάλι τις λύσεις και ξέφυγε (44-33). Τα καλάθια των Γκόινς και Άντριτς και ένα σερί 5-0 έφεραν τους Ροδίτες και πάλι κοντά στο προπορευόμενο Λαύριο με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44-38).

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες για τρία λεπτά δεν κατάφεραν να βρούνε σκορ, όμως στη συνέχεια ο Καντέρ μείωσε σε 44-40. Μουράτος και Ανοσίκε έδωσαν αέρα 7 πόντων και πάλι στο Λαύριο (49-42), όμως οι Ροδίτες με ένα μικρό σερί 7-0 κατάφεραν μετά από πολλή ώρα να φέρουν το ματς στα ίσα. Με το Λαύριο να παραμένει «κολλημένο» στους 5 πόντους σε αυτή την περίοδο, ο Κολοσσός με τον Σπάισερ προηγήθηκε για πρώτη φορά (49-51). Με τον ρυθμό να έχει πέσει σε αυτό το δεκάλεπτο ο Κολοσσός βρέθηκε να προηγείται με έναν πόντο στο τέλος του (52-53).

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι συνέχισε να είναι αρκετά κλειστό με τις δύο ομάδες να κάνουν κάποια λάθη που δεν επέτρεπαν σε καμία από τις δύο να πάρει ένα καλό προβάδισμα (57-59). Ο Κολοσσός συμπλήρωσε 5 ομαδικά φάουλ μέσα σε τρεισήμισι λεπτά, δίνοντας την ευκαιρία στο Λαύριο να βρίσκει εύκολους πόντους από τις βολές (60-61). Ο Άντριτς με ένα κρίσιμο σουτ έδωσε αέρα 3 πόντων στον Κολοσσό, ο Ανοσίκε μείωσε στο καλάθι από τη γραμμή των βολών, όμως ο Καντέρ έκανε το 61-65 με τρία λεπτά να απομένουν. Με δύο βολές ο Κάρτερ μείωσε στο καλάθι, ενώ στη συνέχεια μετά από καλή άμυνα του Λαυρίου και ένα άστοχο τρίποντο του Άρτις, ο Ντέιβις με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το 65-65 με 11 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Ουότσον πήρε την επίθεση πάνω του αλλά πριν το σουτ του γλίστρησε η μπάλα και αστόχησε μετά από μια κακή προσπάθεια, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Το Λαύριο με καλή άμυνα αλλά και τους Ντιαλό, Κάρτερ και Μουράτο να συνεισφέρουν επιθετικά βρέθηκε στο +6 (74-68), με τον Ζάρα να μειώνει στους 4 (74-70). O Καντέρ είχε την ευκαιρία να μειώσει κι άλλο από τη γραμμή των βολών αλλά αστόχησε, με τον Κάρτερ να πετυχαίνει ένα καλάθι να παίρνει και το φάουλ και να κάνει το 77-70. Ο Κολοσσός μείωσε στους πέντε με τον Καντέρ όμως ο Μουράτος από τη γραμμή των βολών και πάλι επανέφερε τη διαφορά των επτά πόντων. Ο Ντέιβις έκανε ένα απερίσκεπτο φάουλ πάνω στο τρίποντο δίνοντας την ευκαιρία στον Ουότσον να πάει στις βολές, όμως ο Αμερικανός τις πέταξε στον κάδο των αχρήστων ευστοχώντας μόλις στη μία (81-75). Στη τελευταία δευτερόλεπτα το παιχνίδι πήγε στα φάουλ με το Λαύριο όμως να είναι εύστοχο και να φτάνει τελικά έστω και δύσκολα στη νίκη με 83-77.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 44-38, 52-53, 65-65, 83-77 (παρ.)