Ο Ολυμπιακός ήταν απολαυστικός και “καθάρισε” με συνοπτικές διαδικασίες το Λαύριο, επικρατώντας με 108-72, πριν την “διαβολοβδομάδα” της Euroleague.

Πολύ καλός ρυθμός στην έναρξη του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει καλύτερα, όντας εύστοχος από την περιφέρεια και με κύριο μέλημα να εκμεταλλευτεί το μέγεθος του Φαλ. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 4-9 στο 2’, γρήγορα όμως το Λαύριο βρήκε μεγάλα σουτ από τον Λιούις και πλησίασε στον πόντο (10-11, 3’). Με ωραίες συνεργασίες, που προήλθαν κατά κύριο λόγο, από δημιουργίες του Μουράτου και τελειώματα του Κακλαμανάκη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν όχι μόνο να διατηρηθούν κοντά στο σκορ, αλλά και να προσπεράσουν με 17-16 στο 6’. Με τους Ντόρσεϊ και Παπανικολάου ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα (19-23, 8’), ενώ οι Ουόκαπ και Ζαν Σαρλ ανέλαβαν δράση στο τέλος για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 22-29.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, οι Πειραιώτες προσπάθησαν να βελτιώσουν την άμυνά τους, καθώς ήταν αυτό που δεν άρεσε στον Γιώργο Μπαρτζώκα. Η οδηγία έγινε πράξη στο παρκέ και ο Σλούκας κατάφερε στο 13’ να δώσει για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (24-34) στην ομάδα του. Στη συνέχεια ο Σμιθ μείωσε σε 27-34, ωστόσο ο Πρίντεζης έδωσε πολλές λύσεις και στις δύο άκρες του παρκέ και ήρθε το +13 (27-40) στα μισά της δεύτερης περιόδου. Το Λαύριο προσπάθησε να κατεβάσει τη διαφορά βρίσκοντας πόντους από τους Μουράτο και Λιούις, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν εύκολα ένα προβάδισμα 10-13 πόντων, φθάνοντας στο 34-46, 1:51 πριν το ημίχρονο. Εκεί η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πέτυχε τέσσερις συνεχόμενους πόντους και μείωσε σε 38-46 στο 19’, πριν ο Πρίντεζης διαμορφώσει το 38-49 για το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έβγαλε μεγάλη ενέργεια τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά, τα σουτ μπήκαν και το σκηνικό της αναμέτρησης άλλαξε παντελώς. Ο Ντόρσεϊ με προσωπικές ενέργειες έδωσε αέρα 15 πόντων (40-55) στο 22’ για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Με την ψυχολογία στα ύψη για τους «ερυθρόλευκους», η μεγάλη διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων… έβγαζε μάτι κι έτσι ο Βεζένκοφ στα μισά της τρίτης περιόδου έστειλε το προβάδισμα της ομάδας του στο +20 (44-64). Ακριβώς στο 25ο λεπτό ο Λιούις πέτυχε το 46-66, αλλά τίποτα δεν μπορούσε να ανακόψει τον ρυθμό του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες είδαν τους Ντόρσεϊ, Ουόκαπ και Λαρεντζάκη να τρέχουν μόνοι τους ένα 14-0 σερί που έφερε το 46-80 στο 28’. Εν τέλει η περίοδος έκλεισε στο 51-88 με τρίποντο του Βεζένκοφ και ενώ προηγουμένως οι φιλοξενούμενοι είχαν πιάσει και το +38 (47-85).

Κάπως έτσι το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού η νίκη είχε ήδη κριθεί. Λογικά οι παίκτες του Ολυμπιακού χαλάρωσαν, κάτι που έφερε αρκετά λάθη και εύκολους πόντους για το Λαύριο, μία εικόνα που σίγουρα δεν άρεσε στον Γιώργο Μπαρτζώκα, καθώς παρά τη μεγάλη διαφορά έβαλε τις φωνές. Με 9-4 ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι, που μείωσαν σε 60-92 στο 32′. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 10-2 έφθασαν στο +40 (62-102) στο 36′, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους, που ήρθε με το τελικό 72-108.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 38-49, 51-88, 72-108