Το Λαύριο έκανε το δικό του παιχνίδι, όμως η ποιότητα της Ζενίτ δεν επέτρεψε κάτι καλύτερο για την ελληνική ομάδα, που ηττήθηκε με 79-51.

Μπορεί το Λαύριο να υπέστη ακόμη μία βαριά ήττα στην Κύπρο, ωστόσο φεύγει από το νησί έχοντας αποκομίσει σημαντικές εμπειρίες από το τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης». Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι με τη Ζενίτ και προηγήθηκε με 21-15 στο 10′, όμως τα επόμενα δύο δεκάλεπτα ήταν καταστροφικά.

Το σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ πάτησε… γκάζι και με επιμέρους σκορ 53-15 στα επόμενα 20 λεπτά «καθάρισε» την υπόθεση νίκη και έδωσε την ευκαιρία στους δύο προπονητές να προβούν σε αρκετές δοκιμές. Η τελευταία περίοδος ανήκε και πάλι στο Λαύριο, ωστόσο πλέον τα πράγματα είχαν πάρει τον δρόμο τους.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 28-41, 36-68, 51-79