Χάρη σε ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο το Λαύριο γύρισε από το -20 και έφτασε στη νίκη στο κλειστό του Πλάτωνα, κόντρα στον Ιωνικό (90-82), κάνοντας ακόμα πιο δύσκολη την αποστολή της ομάδας της Νίκαιας.

Τι κι αν στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε στο -20 (51-31); Το Λαύριο δεν σταμάτησε να παλεύει στο παιχνίδι απλεναντι στον Ιωνικό και χάρη σε ένα καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο έφτασε στη νίκη κόντρα στην ομάδα της Νίκαιας.

Ένα αποτέλεσμα που φέρνει σε ακόμα πιο δύσκολη θέση τους γηπεδούχους στη «μάχη» της παραμονής, δεδομένου πως την τελευταία αγωνιστική θα αντιμετωπίσουν την Καρδίτσα εκτός έδρας σε… τελικό παραμονής.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν ρυθμό στην επίθεση (6-6, 3′). Χένρι και Σίμονς ανέλαβαν δράση και ο Ιωνικός μπήκε σε θέση οδηγού (16-8, 5′). Ζάρας και Νικολαϊδης πήραν την κατάσταση στα χέρια τους για το Λαύριο, με την ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη να ισοφαρίζει (17-17, 7′). Ο Σίμονς ήταν ορεξάτος, η άμυνα του Ιωνικού ανέβασε στροφές και οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι μπροστά στο σκορ (24-19, 8′). Ο Λέισι με βολές έγραψε τον επίλογο του πρώτου δεκαλέπτου για το 26-20.

Ο Ιωνικός συνέχισε σε καλό τέμπο και με τον Χόκινς να αναλαμβάνει δράση κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά (32-24, 12′). Ο Αρσενόπουλος βγήκε μπροστά και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (35-25, 13′). Ο Ιωνικός βρήκε λύσεις από την περιφέρεια με Χένρι και Σίμονς, ανεβάζοντας τη διαφορά (45-31, 16′). Οι παίκτες του Κωστή συνέχιααν στο ίδιο μοτίβο και με τους Κάπελαν, Σίμονς και Αρσενόπουλο «εκτόξευσαν» τη διαφορά, για το 51-31 του ημιχρόνου.

Το Λαύριο προσπάθησε να δείξει αντίδραση με Ζάρα και Νικολαϊδη, αλλά ο Σίμονς απάντησε αμέσως (54-37, 22′). Ο Λαντζεβάιν προσπάθησε να μειώσει, αλλά Αρσενόπουλος και Χένρι δεν το επέτρεψαν (63-47, 26′). Ο Φλαγκ φώναξε παρών και μείωσε με τρίποντο, αλλά ο Κάπελαν απάντησε αμέσως (66-50, 28′). Οι παίκτες του Λιμνιάτη συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και με τον Νικολαϊδη να σκοράρει στο τέλος του δεκαλέπτου μείωσαν σε 68-60.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το μομέντουμ και με τους Ίντι και Νικολαϊδη το παιχνίδι έγινε ντέρμπι (68-66, 32′). Οι παίκτες του Λιμνιάτη συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και όχι μόνο ισοφάρισαν, αλλά με τον Λαντζεβάιν μπροστάρη πήραν το προβάδισμα (72-73, 34′). Ο Νικολαϊδης ανέλαβε δράση και με δικές του προσπάθειες η διαφορά ανεβηκε (75-80, 36′). Ο Φλαγκ πήρε την κατάσταση στα χέρια του, ο Ιωνικός είχε… καταρρεύσει επιθετικά και η διαφορά αυξήθηκε (76-83, 37′). Ένα μεγάλο σουτ του Φλαγκ «τελείωσε» το παιχνίδι, με το Λαύριο να φτάνει στη νίκη στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 51-31, 68-60, 82-90.