Το Περιστέρι αποδείχθηκε άκρως ανταγωνιστικό απέναντι στη Μονακό, αλλά ηττήθηκε με 90-78, στο πρώτο παιχνίδι του φιλικού τουρνουά που διοργανώνει ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ.

Θέση στον τελικό του «bwin TOURNAMENT AGAINST COVID-19» «έκλεισε» η Μονακό, η οποία αν και δυσκολεύτηκε προς το τέλος απέναντι στο Περιστέρι, πήρε τη νίκη (90-78) και πλέον περιμένει να μάθει τον αυριανό αντίπαλό της στον τελικό από το ζευγάρι Ολυμπιακός-Λαύριο.

Το ματς στο ξεκίνημά του ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (23-22) και το Περιστέρι πιο συγκεκριμένα να δείχνει ικανό να ανταπεξέλθει στο γρήγορο παιχνίδι των Μονεγάσκων. Από εκεί και μετά οι τυπικά γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό, εκμεταλλεύτηκαν την κακή εικόνα των αντιπάλων τους σε εκείνο το χρονικό σημείο και κατάφεραν αν αυξήσουν τη διαφορά στο ημίχρονο στο +13 (53-40), με μπροστάρηδες τους Άντζουσιτς και Ντιαλό.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μανωλόπουλου προσπάθησε να ρίξει με κάθε τρόπο τη διαφορά, ωστόσο οι ποιότητα της Μονακό μπορούσε να διατηρήσει αυτή την απόσταση 72-63. Το Περιστέρι έκανε μια τρομερή αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά, ρίχνοντας τη διαφορά στο -1 (78-77) με το τρίποντο του Χρυσικόπουλου. Παρόλα αυτά το σύνολο του Μίτροβιτς βρήκε τις λύσεις και εξασφάλισε τη νίκη πρόκριση (90-78).

Μελανό σημείο της αναμέτρησης, ο τραυματισμός του Χρήστου Σαλούστρου, του οποίου η κατάσταση θα εκτιμηθεί τις επόμενες ώρες.