Ο Προμηθέας, με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση από τον Ηρακλή και μπροστάρη τον Μίλερ και έχοντας βοήθεια από τους δύο Γκραντ, νίκησε άνετα 85-61.

Ο πρώτος τελείωσε το ματς με 21 πόντους, με τον Τζέριαν Γκραντ να είχε 16π. και τον Τζεράι 15π.

Από το… ναυάγιο του «Γηραιού», που έπεσε στο 5-6, ο Καββαδάς με 11 πόντους και 14 ριμπ.

Το ματς
Εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι από τον Προμηθέα, με τον Μίλερ να τον πηγαίνει στο 9-0, στο πρώτο τρίλεπτο. Στη συνέχεια, ο Ηρακλής βρήκε επιθετικό ρυθμό, αλλά ο Αγκμπελίζ διατηρούσε σε μία απόσταση ασφαλείας (17-9) τους Πατρινούς, μέχρι το 7’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά, ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε κατακόρυφα αφού εκτός από τον «καυτό» Αμερικανό των γηπεδούχων, ο Χάτσερ «ξεκόλλησε» τους φιλοξενούμενους και εκείνοι μάζεψαν τη διαφορά (24-20), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανέλαβαν… δράση οι Γκραντ και έτσι η ομάδα του Γιατρά ξέφυγε στο +10 (35-25), στο 14’. Ο «Γηραιός» κρατούνταν με τους Μουρ και Μπόουλιν, αλλά με τον Γιαννόπουλο να μπαίνει στην… εξίσωση, ο Προμηθέας πήγε στα αποδυτήρια με το +12 (44-32).

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε η ομάδα του Γιατρά και στο δεύτερο μέρους, με τους Μίλερ και Αθηναίου να την στέλνουν στο +18 (56-38), στο 24’. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς έπεσε, αλλά οι γηπεδούχοι διατηρούσαν στα ίδια επίπεδα την απόστασή τους (61-45) μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Προμηθέας συνέχισε το… βιολί και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να ξεφεύγει στο +22 (66-45), στο 32’. Με βάση την εικόνα του Ηρακλή, τα επόμενα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και έτσι η ομάδα της Πάτρας έφτασε στη νίκη με το τελικό .