Ο Ηρακλής στο δεύτερο κατά σειρά φιλικό κόντρα στον Ολυμπιακό, παρουσίασε καλό πρόσωπο στο ΣΕΦ, ωστόσο δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα από τους ανώτερους ερυθρόλευκους (88-75).

Μετά το εύκολο 80-50 στο Μέτσοβο, ο Ολυμπιακός κέρδισε εκ νέου τον Ηρακλή. Αυτή την φορά όμως, οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν από την ομάδα της Θεσσαλονίκης, που πάλεψε στο ΣΕΦ πριν ηττηθεί με 88-75.

Το ματς ήταν ισορροπημένο από την αρχή, αφού ο Ηρακλής έβαλε… δύσκολα στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και ήταν σταθερά κοντά στο σκορ. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 24-20 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 43-37 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το τελικό 88-75.

Αξίζει να σημειωθεί πως εκτός αγώνα έμεινε ο Χασάν Μάρτιν, λόγω ενοχλήσεων στην ποδοκνημική. Εντός δωδεκάδας βρέθηκαν οι Γιαννούλης Λαρεντζάκης και Αντώνης Κόνιαρης, καθώς και ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος. Πρώτος αγώνας στη σεζόν και για τον Κώστα Παπανικολάου.

Στα ξεχωριστά στοιχεία του αγώνα και η παρουσία του Παναγιώτη Αγγελόπουλου στο ΣΕΦ.