Την εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ κόντρα στον Κόροιβο Αμαλιάδας, επικρατώντας με 87-91 στην παράταση, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της φετινής Α1 ανδρών. Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη σε οκτώ παιχνίδια για τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι έφτασαν τους 13 βαθμούς, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 3-5 (11 βαθμοί).

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν ο Φιλ Γκος με 25 πόντους, με τον Λάκι Τζόουνς να πετυχαίνει double-double (18 πόντους, 12 ριμπάουντ). Από τον Κόροιβο ξεχώρισε ο Κάρσον με 28 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Πόσλι με 21.

Και οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα στο ματς, κάτι που αποδεικνύεται από το γεγονός πως 3:17 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν μόλις 7-7. Σε εκείνο το σημείο ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε μπρος και με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Τζόουνς και Γκος πήρε προβάδισμα 5 πόντων (11-16) στη λήξη της.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν ιδιαίτερες επιθετικές λύσεις, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι. Έτσι, έφτασαν τη διαφορά στους 9 πόντους (20-29), 2:37 πριν το τέλος του. Σε εκείνο το σημείο, ο Ντεκόζι βγήκε μπροστά για την ομάδα της Αμαλιάδας και με 8 συνεχόμενους πόντους μείωσε στους 3 πόντους, 32 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του (28-31), με τον Λάκι Τζόουνς να διαμορφώνει το αποτέλεσμα του ημιχρόνου με δύο εύστοχες βολές (28-33).

Στις αρχές του πρώτου μέρους του δεύτερου μισού, ο ΠΑΟΚ έφτασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (30-40 στο 21:40). Ο Κόροιβος αντέδρασε και με τον Κάρσον να σκοράρει συνεχόμενους πόντους κατάφερε να πλησιάσει στους 2 πόντους (43-45), 4:43 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Στη συνέχεια, ο Λάκι Τζόουνς ανέλαβε δράση, ώστε το τρίτο μέρος του παιχνιδιού να τελειώσει με τους Θεσσαλονικείς να έχουν ένα προβάδισμα 6 πόντων (52-58).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έφτασαν γρήγορα στην ισοφάριση με δύο τρίποντες «βόμβες» του Πόσλι (58-58). Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +8(58-66) με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν και πάλι (65-66, 4:12 πριν το τέλος). Με 5 συνεχόμενους πόντους από Γκος και Χρυσικόπουλο το σκορ έφτασε το 65-71, με τον Κάρσον να μειώνει στους 4 (67-71) και τον Πόσλι με τρίποντο στον έναν πόντο (70-71), 47 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Στην επόμενη φάση, ο Ράουντρι έκλεψε την μπάλα, με τον Κάρσον να βάζει μπροστά την ομάδα του (72-71). Ο Απόλλωνας Τσόχλας με μία εύστοχη βολή ισοφάρισε σε 72-72, 4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο ΠΑΟΚ είχε περισσότερες λύσεις και έφτασε στην τελική επικράτηση απέναντι στον Κόροιβο με 87-91 , παρά την εξαιρετική προσπάθεια του Πόσλι, ο οποίος πέτυχε δύο «τετράποντα».

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 28-33, 52-58, 72-72, 87-91