Στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Basket League, Ρέθυμνο και Λάρισα κοντραρίστηκαν σε έναν αγώνα πραγματικό ντέρμπι. Ο νικητής κρίθηκε στο τέλος και στις λεπτομέρειες. Έτσι με 91-84 τελικό σκορ, το Ρέθυμνο κατάφερε και πήρε τη νίκη.

Κορυφαίος για την ομάδα του Νίκου Βετούλα ήταν ο Στιβ Μπερτ που μέτρησε 27 πόντους. Στον αντίποδα για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, ο Στέφαν Γκούντγιν ξεχώρισε με 15 πόντους.

Πολύ δυναμικά ξεκίνησε το ματς η κρητική ομάδα με ένα σερί παίρνοντας προβάδισμα 8-0. Από την άλλη, ο Σάφτενααρ ήταν αυτός που προσπαθούσε να «απαντήσει» για την ομάδα της Λάρισας. Ωστόσο, η επιθετική ζώνη των γηπεδούχων ήταν σχεδόν… άρρηκτη κι έτσι έληξε με σημαντική διαφορά (27-15). Βέβαια το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν άκρως αντιφατικό με ους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν ένα μεγάλο επιμέρους σκορ που έφερε το ματς σχεδόν πάλι από την αρχή. Οι Μπερτ και Μπάντερ σήκωσαν… στην πλάτη τους  την ομάδα και με γρήγορες επιθέσεις μείωσαν στους δύο. Έτσι το ημίχρονο βρήκε τους δύο αντιπάλους σχεδόν ισόπαλους.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι εξελισσόταν σε.. ντέρμπι κι έδειχνε πως θα ήταν αρκετά «σκληρό». Μέχρι περίπου τα μισά της τρίτης περιόδου, η Λάρισα κατάφερε να «γυρίσει» το αποτέλεσμα. Ο Γιαννόπουλος όμως ισοφάρησε με τρίποντο για το 58-58. Βέβαια οι Λαρισαίοι βρήκαν τρόπο να ξαναβγούν μπροστά κι έτσι ολοκλήρωσαν την περίοδο με 64-65. Για το τέλος όμως οι ισορροπίες άλλαξαν και πάλι.. Οι ρεθυμνιώτες μπήκαν πολύ πιο συγκεντρωμένοι στον αγώνα και  με την έναρξη του δεκαλέπτου έδειχναν να αντιδρούν. Οι Άρμστεντ και Γιαννόπουλος έκαναν πολύ καλό παιχνίδι κι μπόρεσαν να υπερέχουν στις λεπτομέρειες. Έτσι τελικά οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να πανηγυρίσουν την επικράτηση στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 46-44, 64-65, 91-84